Seznamte se s chronickým únavovým syndromem. Může přepadnout i vás!

V sobotu12. května jsme si připomněli Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem, na výročí narození lékařky Florence Nightingaleové, která stála u zrodu hygieny a část svého života trpěla právě touto nemocí.Pojďme se na tuto nemoc podívat z blízka. Co za chronickou únavou stojí? Jak syndrom rozeznáte od běžné únavy? Lze ho vůbec vyléčit?

spánek

Co je Chronický únavový syndrom

Každý z nás čas od času podléhá únavě. Jde o běžnou reakci organismu na fyzickou nebo psychickou zátěž. O síly nás obírá stres, neustále se zvyšující nároky v práci, péče o domácnost a rodinu, apod. Tělo si pocitem únavy říká o přestávku na načerpání sil. Pokud budeme tyto signály dlouhodobě ignorovat, můžeme si zadělat na pořádný problém. Pak už bude stačit jen velmi málo, třeba lehká infekce, a k zotavení nepostačí víkend ani měsíc neschopenky. Únava se vás bude držet jako klíště.

Jak dlouho musí silná únava trvat, abychom ji mohli začít nazývat chronickou? Alespoň 6 měsíců. Problém s léčbou, potažmo samotnou diagnózou je ten, že všechny lékařské vyšetření neprokážou žádné tělesné onemocnění. Na řadu by mělo přijít doporučení na psychiatrii. CFS (chronický únavový syndrom) totiž vychází z psychické poruchy, ztotožňujeme ho s neurotickou poruchou neusrastenie. 

Příznaky a příčiny CFS

Odborníci studující symptomy provázející CFS vypozorovali příznaky, které nemoc doprovázejí. Jsou jimi

  • zvýšená teplota,
  • boleti v krku
  • zvětšení a citlivost mízních uzlin,
  • bolesti svalů, kloubů a hlavy,
  • poruchy spánku,
  • světloplachost,
  • neuropsychologiské potíže jako zapomnětlivost, zmatenost, nesoustředěnost
  • náhlý začátek problému.

Problém nastává s hledáním příčin, které syndrom vyvolávají. Doposud vlastně nejsou s jistotou známy. CFS pravděpodobně vyvolávají opakované virózy, životní krize nebo zátěžový životní styl. Někteří specialisté se kloní k názoru, že je za ním selhání imunity. S jistotou víme pouze to, že se nemoc objeví z ničeho nic a propukne během několika hodin.

Prevence a léčba únavového syndromu

Vzhledem k nejasnosti hlavní příčiny vzniku onemocnění je jediným způsobem léčby tělesných projevů léčba symptomatická. Pozornost je potřeba zaměřit na nejzávažnější projevy a ty se snažit zmírnit. Bolesti zmírní analgetika, zánět potlačí antibiotika, alergii antihistaminika, únavu povzbudí léky zvyšující energii, mnohdy to nepůjde bez léků na spaní či antidepresiv.

Chronickou únavou nejčastěji trpí ženy ve středním věku, což je vysvětlováno vyšším vytížením v práci a poté v péči o rodinu a domácnost. Především ženy by se tedy měly naučit zvolnit životní teplo, pravidelně odpočívat, věnovat se koníčkům, cvičit a osvojit si pozitivní myšlení. Vhodné je nastavit pravidelný spánkový režim, nespat přes den a vyhýbat se kofeinu.

Ptáte se, zda lze tedy únavový syndrom vyléčit? Ano, musí být ale podchycen včas a pacient musí být ochoten se psychicky zklidnit a změnit svůj životní styl.