Probouzíte se ospalí a bez energie? Zjistěte proč!

Určitě to znáte. Ráno zvoní budík, ale vám se za žádnou cenu nechce z postele, i když jste právě tvrdě prospali celou noc. Když už pak konečně vstanete, tak máte pocit, že pořád ještě napůl spíte. Čím to je? A jak si ve spánku opravdu odpočinout?

Základem je spánkový režim

Spát byste měli chodit každý den ve stejný čas. Ideálně osm až devět hodin před časem, kdy plánujete vstávat. Před spaním věnujte každý den trochu času nějakému rituálu. Je jedno, jestli je to meditace nebo čtení knížky. Televizi a počítač ale raději vypněte, svítící obrazovka večer neprospívá zraku.

Budík by vám měl také zvonit každý den ve stejnou hodinu. Ranní vstávání vám ulehčí dva nastavené budíky. Po prvním zazvonění na chvíli zavřete oči, nechte doznít přerušený sen, protáhněte se a pomalu vstaňte. Druhý nastavený budík vás pak už probudí spolehlivě a navíc vás večer zbaví obav, že zaspíte.

Jak si ustelete, tak se vyspíte

Velký vliv na kvalitu vašeho spánku má to, na čem spíte. Přesněji řečeno, matrace a polštář pod hlavou. Na příliš vysokém nebo naopak nízkém polštáři, respektive na moc tvrdé nebo měkké matraci, se vám nikdy nebude ani pohodlně ležet, ani spát. Tělo si v noci potřebuje úplně odpočinout, v nepřirozené poloze se svaly nemohou uvolnit. Proto se často budíte a neustále se převalujete.

Pro zdravý spánek jsou nejvhodnější matrace z paměťové pěny, které se perfektně přizpůsobí tvaru vašeho těla. Ideální oporu krční páteři pak poskytnou anatomické polštáře určené pro spaní na zádech i na boku.

Tipy na dobrou noc a ještě lepší ráno

Co dělat, když opravdu nemůžete usnout? Přinášíme několik tipů pro lepší spánek:

  • Vyčistěte si hlavu, uvolněte se dechovým cvičením a uspořádejte si myšlenky
  • Pijte bylinkové čaje, pro snadné usínání je nejlepší meduňka
  • Ložnici vymalujte uklidňující barvou
  • Do koupele nebo aromalampy si nakapejte levandulový olej
  • Vyzkoušejte takzvanou metodu paradoxní intence, kdy se budete snažit neusnout a usínání pak bude paradoxně snadnější

Ani vydatný spánek vám ale nezaručí svěží vstávání. Ráno byste neměli vyskočit z postele a hned běžet do práce nebo do školy. Čím více času si na vstávání vyhradíte, tím více energie získáte.

Nejlepší způsob, jak se skutečně probudit, je ranní rozcvička. Nemusí to být zrovna nácvik na spartakiádu, stačí se párkrát zhluboka nadechnout a zkusit třeba známé cvičení Pět Tibeťanů. Základem dne je také vydatná snídaně. Nesnídat, to je to nejhorší, co můžete pro svůj úspěšný den udělat.