Pozor na 7 důsledků nespavosti! Škodí zdraví i vztahům.

Převalujete se a nemůžete usnout. Tato situace se opakuje každý večer. Přestože se nespavost může zdát jako banální problém, má závažné důsledky.

1. Zapomínání

Nedostatek kvalitního spánku zhoršuje krátkodobou paměť. Proto se nedivte, když nemůžete najít klíče, nebo zapomenete, co nakoupit v obchodě.

2. Přibírání

Ve spánku tělo odpočívá a získává síly na následující den. Pokud tato energie chybí, snaží se ji organismus doplnit jinak - z jídla. Proto toho sníte mnohem víc než ve dny, kdy jste vyspaní.

3. Riziko diabetu

Nedostatek spánku má negativní vliv i na endokrinní systém. Může vést až ke snížené toleranci glukózy, od které je to už jen krok k cukrovce druhého typu.

4. Náladovost

Dalším důsledkem nespavosti je náladovost a podrážděnost. Stačí maličkost a necháte se vyprovokovat k hádce. Tento stav tedy mezilidským vztahům rozhodně neprospívá.

5. Stárnutí

Znáte přísloví: “Vyspat se dorůžova?” Právě během spánku se pleť regeneruje. Pokud si tento odpočinek nedopřejete, budete stárnout rychleji.

6. Nepozornost

Nevyspaní lidé mají problém udržet pozornost. Proto se u nich zvyšuje riziko nehod. Například u důchodců, kteří špatně spí, je o 90 % vyšší pravděpodobnost pádu než u jejich zdravých vrstevníků.

7. Deprese

Lidé se špatným spánkem mnohem častěji trpí psychickými poruchami a zejména depresí. Přestože se to na první pohled nezdá, dlouhodobá deprese patří mezi závažná onemocnění a může zkrátit život i o několik let.

Kvalitní matrace je důležitá

Jednou z příčin nespavosti může být nekvalitní matrace. Pořiďte si novou, která splňuje vysoké ortopedické nároky. Vyzkoušejte například matraci COLOR VISCO WELNESS se 7 anatomickými zónami od českého výrobce Slumberland.