Probuďte se ze spánkové opilosti

U většiny lidí stav spánkové opilosti nastává již při probuzení během noci. Většinou si takové probuzení ani nepamatujete. Pro okolí působíte jako opilí a obvykle jste zmatení. Co se ale s vámi děje, když tento stav zažíváte i ráno?

Proč mám klíče v lednici?

Běžnou ranní únavu si obvykle pamatujete a probere vás z ní již první doušek kávy. Co se ale odehrává v případě, že si nepamatujete vypnutí budíku nebo absolutně netušíte, jak jste se ocitli v koupelně a ještě hůř nemáte zdání, jak dlouho tam už jste?

Vtipnou historkou o nalezení klíčů v lednici zřejmě pobavíte své kolegy v práci, ale mějte na paměti, že ráno nepřicházíte do styku pouze se svazkem klíčů!

Hrozí vám například poranění nožem (zapomenete, proč jej držíte) či pádem ze schodů (zapomenete, kde stojíte). Nebezpečí jsou téměř identická jako při problémech s náměsíčností.

Kdy vyhledat pomoc?

Spánkovou opilostí trpí zhruba každý sedmý člověk. Jedná se o poruchu vázanou na non-REM fázi spánku, která je nejhlubší. Vědci zjistili, že postihuje častěji pacienty s depresemi, úzkostmi nebo poruchou cirkadiánního rytmu.

Tento stav s vysokou pravděpodobností nemusíte řešit, jestliže se odehrává pouze párkrát do měsíce a dezorientaci pociťujete pouhých pár vteřin po probuzení. Většinou se budíte během noci z naprosto jiných důvodů. Spíte na nevhodném polštáři? Máte proleženou matraci? I takové příčiny vás dokážou během spánku nejednou probudit.

Vstáváte s tímto pocitem pravidelně? Mějte se na pozoru a vyhledejte lékařskou pomoc! Nemusí to pro vás být pouze nepříjemné, tento syndrom je pro vás nebezpečný. Vyvarujte se tak tragickým následkům!

Příznaky jsou často podobné příznakům nespavosti:

  • Zmatenost a dezorientace
  • Ztráta pojmu o čase
  • Ztráta krátkodobé paměti