Fakt nebo mýtus? Uvádíme na pravou míru 8 drbů kolujících o spánku

Jako o všem i o spánku koluje spousta mýtů a polopravd. Myslíte si, že dokážete nedostatek spánku z pracovního týdne dospat o víkendu? Nebo že vás sklenka vína před spaním zaručeně rychleji uspí?A co takový prášek na spaní, je to jistota, která nikdy nezklame? Pojďme se podívat na to, která tvrzení o spánku jsou pravdivá a která jsou jen mýty, které si musíte v hlavě přenastavit.

chrápání

V týdnu to zvládnu, o víkendu to dospím! = MÝTUS

Největší mýtus o spánku, kterým neustále ospravedlňujeme sobotní spaní do oběda a to, že přes týden nemáme na spánek dost času, protože „škola, práce, zábava“.

Víkendovým vyspáváním si bohužel prázdnou nádobu nedoplníte. Spíš si zaděláte na problém. Střídáním krátkého spaní přes týden a dlouhého vyspávání o víkendu přetěžujte organismus, které potom není schopný stoprocentně fungovat. Pro kvalitní spánek je důležitá pravidelnost.

8 hodin spánku pro každého, bez rozdílu! = MÝTUS

Vědci i lékaři doporučí spát minimálně denně 7 - 8 hodin. Pro někoho je to ale zbytečně moc a bez problému si vystačí se 6 hodinami. Je-li tomu tak, není důvod zůstávat v posteli o dvě hodiny navíc. Pro kvalitní spánek je důležité, aby během něj stihly proběhnout všechny spánkové cykly.

Nalijte mi skleničku, ať se mi lépe spí! = MÝTUS

Je pravda, že po sklence alkoholu snáze usnete. Ale to je tak vše. Lépe se nevyspíte. Kvalita spánkuse díky vypitému alkoholu snižuje. V noci se vás čeká častější probouzení a ranní vstávání plné únavy a pocitu nevyspání.

Těsně před spaním necvičit! = PRAVDA

Pravidelné cvičení dlouhodobě zlepšuje kvalitu spánku. Poslední fyzickou aktivitu byste si ale měli naplánovat nejpozději 3 hodiny před spánkem. Kdybyste se na posilování vrhli těsně před ulehnutím do postele, budete usínat déle a s kvalitou spánku to taky bude o něco horší.

Prášek na spaní to jistí. = MÝTUS

Jestli se potýkáte s nespavostí, vězte, že nekontrolovaným polykáním hypnotik se jí nezbavíte. Během krátkodobé nespavosti způsobené nějakou stresovou událostí svou službu udělají, pomohou vám usnout. Pro řešení chronické nespavostijsou ale spíše zlým pánem. Za prvé po pár dnech už nemá stejná dávka stejný účinek, za druhé si koledujete o závislost a další psychické problémy.

Chrápání mě přece nezabije! = MÝTUS

Obyčejné chrápání se ozývá z většiny českých ložnic a ze spánku ruší pouze partnera. V některých případech jde ale o závažnější problém, tzv. syndrom spánkové apnoe, kdy opakovaně dochází k zástavě pravidelného dýchání. To velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak, potažmo riziko infarktu a ze spánku ruší i vás.

Spím, tělo a mozek taky spí. = MÝTUS

Realita je naopak taková, že spíme, aby tělo mělo kdy opravit a obnovit buňky a vytvořit nové neuronové spoje v mozku, to znamená, aby si odpracovalo skoro to nejdůležitější, co pro nás dělá. Za to, že mu dopřejeme kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, se nám odvděčí zlepšením koncentrace, posílením imunitního systému a zpomalením stárnutí.

Po obědě si dám „dvacet“, práce mi pak půjde od ruky. = PRAVDA

V dnešní uspěchané době mají nárok na odpolední zdřímnutí už jen děti ve školkách. Jestli byste si ho chtěli dopřát taky, budou se na vás kolegové v práci dívat jako na blázna, co sebe i ostatní okrádá o drahocenný odpracovaný čas. Stůjte si ale za svým. Takových „dvacet“ osvěží nejen tělo, ale i mysl a pracovní výkon ještě v pět odpoledne bude vyšší než, kdybyste se o spánek ochudili. Pozor si ale dejte na příliš dlouhé polehávání, to by mělo opačný efekt.