Bechtěrevova nemoc aneb chronické tuhnutí páteře vás postihne již v mládí.

S bolestí páteře a kloubů se smíří každý šedesátník a bere ji jako součást stárnutí. Podceňovat byste ji ale neměli, především je-li vám dvacet. V tomto věku totiž dlouhodobá bolest zad, nejčastěji propukající v oblasti bederní páteře, může předznamenávat velmi nepříjemné onemocnění – Bechtěrevovu chorobu. Zjistěte, jak ji poznat, co za ní vězí, jak probíhá a zda ji lze vyléčit.

Bechtěrevova choroba je chronické kloubní zánětlivé onemocnění projevující se tuhnutím kloubů. V podstatě dochází k nahrazování měkkých pružných tkání kolem kloubů, chrupavek a vaziva, tkání tuhou, kostní. V konečném stádiu může dojít až k úplnému zkostnatění a ztuhnutí páteře, které pacienta nutí držet tělo trvale v předklonu. Náchylnější k nemoci jsou muži, propuká u nich až 3x častěji než u žen.

Jak Bechtěreva poznat a co za ním vězí?


Zpočátku nepravidelnou bolest a ztuhlost zad nebere pacient příliš vážně. Trochu si zacvičí, záda rozhýbe a je po bolesti. K lékaři se ale odhodlá nejdříve po několika měsících chronické a stupňující se bolesti. Projde si kolečkem důkladných vyšetření, která dokáží přítomnost Bechtěrevovy nemoci poznat.

Existuje však několik varovných signálů, které by nás mohly upozornit na možnost této diagnózy ještě před návštěvou lékaře.

 • bolesti se začaly objevovat dříve než ve 35. letech
 • začátek symptomů se projevuje pomalu
 • bolesti přetrvávají déle než 3 měsíce
 • ráno se probouzíte se strnulou páteří
 • od bolesti ulevuje pohyb
 • nemocí trpí některý z příbuzných

Co sami vypozorovat nezvládnete, je zjištění přítomnosti antigenu HLA-B27 v krvi. Není to hlavní příčina propuknutí nemoci, v 90% případů se ale u Bechtěreviků vyskytuje. Jiné faktory, které by vznik onemocnění podporovaly, doposud nejsou známy.

S čím se Bechtěrevici potýkají?


O nejčastěji se vyskytujícím příznaku nemoci, bolesti a ztuhlosti páteře, jsme se již zmínili několikrát. S postupem času mohou bolesti postihovat i další klouby. Pacient se ale musí potýkat i s jinými symptomy než jen bolestí. Trpí například:

Bechtěrev lze léčit, nikoliv vyléčit


Ač je dnes medicína poměrně daleko, tato nemoc se bohužel stále nedá zcela vyléčit. Degenerativní změny, ke kterým dochází, jsou nevratné, lze je však alespoň zpomalit vhodně zvolenou léčbou.

 • základem je pravidelné rehabilitační cvičení
 • bolest zmírní užívání léků
 • novinkou je možnost nasazení tzv. biologické léčby
 • dostupnější moderní léčbou je kryoterapie, neboli léčba chladem
 • dále se doporučuje léčba tzv. rázovou vlnou

Pomoci si dokáže také pacient sám. Je velmi důležité, aby Bechtěrevik zodpovědně dodržoval předepsané cvičení. K němu může přidat jógu, prospěšné jsou například pozice ryby, hada, nebo dechové cvičení pránájáma.

Pacientům prospěje také pobyt ve vodě, masáže i akupunktura. Rozhodně by se měli vyhýbat sedavému zaměstnání. U stolu ocení vyšší židli, na WC vysoký nástavec.

Vhodné je myslet na podporu správného držení těla v posteli a pořídit si například upravené postele, kvalitní matraci nebo polštářky na podložení končetin.