8 léčivých bylin, které vám pomohou s problematickým spánkem

Problémy se spánkem zažijí v životě skoro všichni. Po pár probdělých nocích ale není potřeba běžet do lékárny, polykat prášky a vystavovat se nebezpečí závislosti na nich. Občas se stačí zbavit stresu, jiného zdravotního problému nebo se jen uvolnit a nejmocnějším pomocníkem je v takových případech příroda. Vyzkoušejte účinky těchto léčivých bylin.

Heřmánek pravý

Má mnoho blahodárných účinků – antistresové, hojivé i protizánětlivé. Najdete ho v kosmetice, esenciálních olejích nebo čajových směsích. A právě heřmánkový čaj prospívá spánku nejvíce.

Hluchavka bílá

Při problémech s nespavostí a nervozitou pomáhá čaj z hluchavky. Má velmi příjemnou vůni i chuť, nemusíte se ho bát uvařit i dětem. Navíc se pyšní protizánětlivými, detoxikačními a močopudnými účinky. Když si z hluchavky připravíte odvar, pomůže zahojit poraněnou kůži.

Levandule lékařská

Fialové květy levandule jsou prospěšné v mnoha směrech. Mají utišující a relaxační účinky, olej z nich se využívá k relaxaci, aromaterapii i masážím, levandulový čaj podporuje spánek a zklidnění.

TIP: Na léto si zasaďte levanduli za okno a ze spánku vás nebudou rušit ani otravní komáři, které její aroma odpuzuje.

Kozlík lékařský

Kozlík se již od nepaměti používá v boji proti stresu, úzkosti, podrážděnosti, bušení srdce, migrénám, epilepsii, nervovým potížím, žaludečních potížích a nespavosti. Má sedativní účinky. Vyhnout by se mu měly děti, těhotné a kojící ženy.

Mateřídouška obecná

univerzální léčebné využití. Mateřídouškový olej v koupeli nebo aromalampě dokáže zvednout pochmurnou náladu. Čaj umí zklidnit, navodit pohodu, podpořit vykašlávání a bojovat proti zánětům. Tiší křeče a podporuje klidný spánek. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Meduňka lékařská

Po citrónech vonící bylinka se tradičně užívá při léčbě úzkostných stavů, nespavosti, bolestech hlavy i žaludečních nevolností. Uvolňuje napětí, navozuje lepší náladu, tiší bolest, účinkuje při migrénách, neurologických potížích, těhotenských nevolnostech i menstruačních křečích.

Mučenka pletní

Lehce sedativní, protikřečová, celkově uklidňují a navozující spánek. Taková je mučenka. Užívá se při bušení srdce, hysterii, podrážděnosti a úzkosti. Ale pozor, když to s ní přeženete, může navodit halucinogenní stavy. Nenabízejte ji dětem ani těhotných či kojícím ženám.

Třezalka tečkovaná

Třezalka je považována za přírodní antidepresivum. Zmírňuje depresi, úzkost a navozuje dobrou náladu, zmírňuje melancholii a zabraňuje nespavosti. Pomáhá při projevech premenstruačního syndromu. Janův olej vyráběný macerací třezalky léčí rány, popáleniny, ekzémy a záněty pokožky.