10 tipů, jak se navždy zbavit nespavosti

Stává se vám někdy, že celou noc čekáte, kdy se vám konečně podaří usnout a najednou vám zazvoní budík? Trvá vám často dlouho, než usnete? Nejen, že je převalování a koukání do tmavého stropu nepříjemné, nedostatek spánku je navíc nebezpečný pro vaše zdraví. Nespavost bývá příčinou cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění, ale i chřipek a nachlazení. Dáme vám několik tipů, jak příště usínat co nejrychleji!

Co pro lepší spánek dělat přes den

Neřešte svou nespavost, až když i večer lehnete do postele. Předcházet jí můžete už během dne. Stačí si osvojit několik správných návyků, a spánek pak přijde přirozeně.

1. Cvičte ráno nebo dopoledne.

Pokud chodíte cvičit večer po práci, může se vám pak kvůli tomu hůře usínat. Cvičení by mělo skončit alespoň čtyři hodiny před spaním, ideální je ale cvičit po probuzení.

2. V druhé části dne se vyvarujte cukru a kofeinu.

Tyto látky povzbuzují tělo, a jejich účinek trvá i šest hodin. Určitě víte, že když sníte před spaním celou čokoládu, spát se vám vůbec nechce.

3. Přes den spěte krátce.

Jestliže jste zvyklí zdřímnout si i během dne, zkuste to jen na 15 nebo 20 minut. Měli byste to ale stihnout nejdéle do čtvrté hodiny odpoledne, protože pak už by se vám večer usínalo špatně.

4. Nekuřte.

Kuřáci mají podle lékařů horší kvalitu spánku než nekuřáci.

Jak se ke spánku připravit večer

Počítání oveček nefunguje? Zkuste to jinak:

5. Před spaním vypněte všechny obrazovky a jděte do postele nejlépe s knihou.
6. Nechoďte spát s plným žaludkem, nepřehánějte to ani s alkoholem.
7. Zhluboka dýchejte avyčistěte si hlavu.
8. Přidejte si do večerní koupele trochu levandule nebo si uvařte bylinkový čaj.
9. Pokud vás v noci budí hluk, spěte se špunty v uších.
10. Před spánkem v ložnici vyvětrejte a ztlumte nebo vypněte topení.

Nic z toho nefunguje? Teď nezbývá nic jiného, než nespavost konzultovat s lékařem. Ten vám doporučí vhodnou léčbu, ať už pomocí léků nebo terapie.