Z továrny zpátky do školy aneb Hilding Anders pomáhá

Nezapomínat pomáhat. To je krédo výrobce matrací Slumberland – firmy Hilding Anders. Proto už několik let spolupracujeme se Základní a mateřskou školou Roztoky u Jilemnice, které pomáháme potřebným vybavením nejen pro pohodlný spánek nebo zábavu dětí.

Se školou spolupracujeme už od roku 2000 a ředitelka školy Mgr. Kateřina Zahálková si spolupráci pochvaluje. „Věřím, že bude pokračovat i v budoucnosti,“ říká.

Jak dlouho už škola v Roztokách funguje?

Víc než 200 let. První škola totiž byla postavená už za vlády Josefa II. Současná budova je z roku 1875. V roce 1959 jsme k ní dostali ještě přístavbu. Škola má přitom výhodnou polohu, takže přímo z ní můžeme s dětmi chodit na pěší výlety i vyjíždět na cyklovýlety. K tomu pořádáme lyžařské výcviky na běžeckých i sjezdových lyžích a chodíme s dětmi bruslit.

Pokud vím, tak nedávno škola prošla rekonstrukcí. Jak tedy v současnosti vypadá?

Je to tak, rekonstrukce celé budovy jsme se dočkali před třemi lety. Teď máme ve škole osm tříd, odborné učebny výpočetní techniky i fyziky a chemie, cvičnou kuchyň, dílnu a družinu. A samozřejmě je tu také sborovna, ředitelna a tři kabinety pro skladování učebních pomůcek.

Kolik žáků do těch osmi tříd chodí?

Minulý školní rok jich bylo 127, z toho 84 na prvním stupni a 43 na druhém. Samozřejmě se snažíme, abychom je co nejlépe připravili na další studium, proto postupujeme podle vzdělávacího programu pro základní školy s mottem Škola pro žáky – žáci pro život.

A daří se vám to?

Ano, skoro všichni naši žáci se dostanou na tu střední školu, kterou si vybrali na prvním místě.

Zmínila jste, že v budově školy je také družina. Kolik do ní chodí dětí?

Naše družina má kapacitu 40 žáků a každý rok je plná do posledního místa. Pro děti navíc připravujeme spoustou kroužků – sportovní, hudební, výtvarné i dramatické. I díky tomu se naši žáci pravidelně úspěšně účastní vědomostních, sportovních a výtvarných soutěží.

Čím dál víc škol využívá peníze z projektů Evropské unie, jak jste na tom vy?

Samozřejmě pomoc Evropské unie využíváme i my. Zapojili jsme se hned do několika projektů financovaných Evropským sociálním fondem. Týká se to projektů Ovoce do škol, který učí děti správné stravovací návyky, Volím správnou kariéru, který nám pomáhá zajistit žákům kariérové poradenství, Rozumíme penězům pro zvýšení finanční gramotnosti a EU peníze školám, díky kterému jsme mohli školu vybavit moderními technologiemi. Všech dvanáct našich pedagogických pracovníků se navíc snaží dál vzdělávat a vyučovat děti novými moderními metodami.

K základní škole v Roztokách patří i školka. Kolik dětí chodí do ní?

Školku navštěvuje 40 dětí, které jsou ve dvou třídách. Také jim samozřejmě nabízíme spoustu aktivit. Máme pro ně lekce angličtiny, plávání, školičku pro předškoláky, učíme je hrát na zobcovou flétnu nebo třeba s pomocí logopeda procvičujeme řeč.

S provozem vám pomáhá i výrobce matrací firma Hilding Anders. Jak dlouho s ní už spolupracujete?

Začali jsme už v roce 2000, kdy byla založena společnost Tropico Plus, která otevřela v Roztokách továrnu. Když se v roce 2007 Tropico spojilo se společností Hilding Anders, spolupráce pokračovala dál. Upevňuje ji také to, že v Hilding Anders pracuje mnoho rodičů našich žáků.

Jak vlastně spolupráce s Hilding Anders funguje?

Firma nám zdarma dává různé školní potřeby. Dostali jsme například molitanové sestavy na míru školní družině a mateřské škol nebo nepropustné podložky na dětská lehátka. Každoročně navíc při akci Hurá prázdniny dostáváme drobné dárky pro děti, jako jsou molitanová zvířátka nebo polštářky.

Jaké jsou nejnovější přírůstky do vašeho inventáře, které jste dostali od Hilding Anders?

Letos jsme dostali houby na tabule a devět žíněnek. Je výborné, že se s firmou vždycky dokážeme bez problémů dohodnout. Proto věřím, že budeme ve spolupráci pokračovat i dál.

Společnost Hilding Anders Česká republika a.s. vyrábí kvalitní matrace Slumberland. Jeden z nejvýznamnějších výrobců matrací v Evropě a Asii je na českém trhu od roku 2007, kdy se spojil s firmou Tropico Plus vyrábějící matrace od roku 2000. Závod najdete v Krkonoších v obci Roztoky u Jilemnice.