Vyzkoušejte uspávání dětí rituálem nebo Estivillovou metodou

Je jedenáct večer, všichni už jste unavení, ale vaše dítě pořád pláče a nechce jít spát. Máte pocit, že jste zkusili snad všechno a už nevíte, kudy kam. Takovou situaci občas zažije každý rodič. Pro některé děti je ale odmítání spánku každodenní večerní rutinou. Jak správně postupovat při uspávání dětí?

Dítě potřebuje na spaní pohodlí a klid

Dítě ke spaní ukládejte nakrmené a přebalené. Zajistěte také, aby v místnosti bylo ticho, tma a příjemná teplota. Důležité je, aby dítě spalo v postýlce a na vhodné matraci. Dětské matrace výrobci uzpůsobují váze miminek, proto nejsou pro dítě příliš měkké ani tvrdé.

Do postýlky můžete svému dítěti umístit plyšového kamaráda, který mu bude dělat společnost po celou noc.

Opakujte rituály

Aby vaše dítě vědělo, že každý večer se chodí spát, dělejte před spaním vždy to samé. Jen tak si zvykne na pevný denní řád, který potřebují především pracující rodiče.

  • Je jedno, jestli dítě vykoupete a přečtete mu pohádku nebo si s ním pohrajete a zazpíváte ukolébavku.
  • Pořadí jednotlivých úkonů však musí zůstat vždy stejné.
  • Nakonec dítěti oznamte dobrou noc, zhasněte a odejděte.
  • Pokud dítě začne plakat, počkejte asi pět minut. Pak na něj případně potichu promluvte a pohlaďte ho, ale nevytahujte ho s postýlky a nerozsvěcejte.

Vyzkoušejte Estivillovu metodu

Některé děti jsou neústupné, s odchodem maminky nebo tatínka z místnosti se prostě nehodlají smířit. Na rodiče takových dětí ve své knize Dětská nespavost myslel Eduard Estivill. Jeho metoda je určena pro děti od půl roku a spočívá v systematickém plánu opouštění místnosti.

V praxi vypadá tak, že každý den se o něco prodlužují intervaly, po kterých jdete dítě utišit. Metoda je velice účinná, pokud ji dodržujete přesně. Dítě časem začne spát samo. Hlavně neztrácejte trpělivost!