Vybíráme polohovatelný rošt

Znáte to - chcete si v posteli číst, navrstvíte si pod záda polštáře, ale po pár minutách se stejně sesunete tak, že vás všechno tlačí a bolí. Klasické rošty prostě nejsou pro dlouhé hodiny nad knížkou či u notebooku stavěné. Je tedy čas vybrat rošt, který jde pohodlně polohovat.

Výhodou polohovatelných roštů je kromě pohodlí i jistota zdravého spánku a zdravého lenošení. Z postele už nebudete po dlouhém ležení vstávat rozlámaní a unavení.

Nevýhodou je vyšší cena. Vzhledem k životnosti roštů, která se dá počítat i na desítky let, se však vyšší pořizovací náklady časem bezpečně vrátí v podobě zdravých zad. U elektrických polohovacích roštů je ještě třeba myslet na nutnost zapojení do zásuvky.

Je lepší mechanický nebo elektrický rošt?

Před nákupem polohovatelného roštu je dobré zamyslet se nad jeho účelem. Pokud si chcete v posteli pohodlně číst či pracovat na počítači, stáčí vám rošt s mechanickým polohováním zádové části.
Jestliže ale rošt vybíráte osobě dlouhodobě upoutané na lůžko, ideální je kompletně polohovatelný elektrický rošt.

Mechanické polohovatelné rošty

  • nižší cena než elektrické
  • nutnost ruční manipulace
  • obvykle méně možností polohování

Elektrické polohovatelné rošty

  • vyšší cena než mechanické
  • pohodlné ovládání z postele
  • nutnost zapojení do zásuvky
  • dokonale přizpůsobitelné

A proč je to vlastně tak zdravé?

Zdravotní účinky polohovatelných roštů můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, na kterou část těla působí.

Zádová část

Při správném nastavení roštu jsou záda v přirozeně rovné poloze a krční páteř není vystavena nezdravému skrčení.

Stejně tak se zbytečně nekrčíme v bederní části. Pokud má někdo problémy se zády, z částečného sedu se mu bude určitě i snadněji vstávat.

Rovná páteř navíc přispívá k plnějšímu, tedy zdravějšímu dechu. Při rýmě nebo nachlazení nám vzpřímenější poloha pomůže uvolnit nos a dýchací cesty.

Část pod nohami

Možnost nadzvednutí spodní části roštu ocení především lidé, kteří tráví většinu dne ve stoje. Dlouhé stání (ale ani sezení) není pro dolní končetiny zdravé. Kromě pravidelného cvičení jim pak prospívá právě zvýšená poloha při odpočinku nebo spánku.

Unavené nohy se odkrví, a svaly tak mohou lépe regenerovat. Zlepší se i celková cirkulace krve, zvedání nohou je účinnou prevencí cévních problémů, především trombóz.

Polohovatelný rošt je tedy zvláště vhodný pro seniory, a to nejen kvůli pohodlnému ovládání a snazšímu vstávání a ulehání, ale i pro případ nemoci, kdy rošt usnadňuje práci ošetřující osobě.

Investovat do polohovatelného roštu se však vyplatí všem, kteří tráví hodně času v posteli – ať už ze zdravotních důvodů, nebo dobrovolně.

Nabídku polohovatelných roštů si můžete prohlédnout zde.