Volíme správnou tuhost matrace

Měkká nebo tvrdá? První z otázek, která nás napadne při výběru nové matrace. Pro koho jsou vůbec určeny měkčí a pro koho tvrdší matrace? Poradíme vám.

Všeobecně platí, že měkčí matrace vyhovují spíše ženám a tvrdší naopak pánům. Co však ocení naše záda? A víte, že existuje dokonce pět stupňů tuhostí? Tyto a spoustu dalších praktických informací, které byste měli při výběru matrace zohlednit, naleznete v následujícím článku.

Různé stupně tuhosti matrace

Výrobci matrací dodávají na trh matrace s různými stupni tuhosti. Nejčastěji se setkáváme se škálou končící u pátého stupně.

  • První stupeň charakterizuje velmi měkkou matraci, kterou však odborníci často označují za ortopedicky nevhodnou.
  • Druhý stupeň se vyznačuje vysokou elasticitou a je vhodný zejména pro děti nebo osoby s nižší váhou. Příliš měkká matrace je totiž náchylnější k proležení a ztrátě svých specifických vlastností.
  • Třetí stupeň je jakýmsi průměrem a často bývá kompatibilní s požadavky všech váhových kategorií.
  • Čtvrtý stupeň tuhosti je vhodný zejména pro osoby s vyšší hmotností nebo ty, kteří jednoduše preferují tvrdší spánkový podklad.
  • Pátý stupeň představuje extrémně tvrdou matraci, která by měla být ideálně doplněná o měkkou matracovou podložku.

Náš tip: Trápí-li vás problémy s pohybovým aparátem, poohlédněte se po ortopedických matracích s vyšším stupněm tuhosti.

Matrace dvojí tuhosti

Při výběru nové matrace můžete narazit na výrobky vyznačující se dvojí tuhostí. Tyto matrace mají různý stupeň tuhosti na každé straně a jsou proto vhodné pro partnery s rozdílnými preferencemi. Nutno podotknout, že vyšší stupeň tuhosti není zárukou delší životnosti ani vyšší hmotnosti matrace. Váš výběr by proto měl podléhat jiným faktorům. Matraci si ideálně odzkoušejte, případně se u svého prodejce informujte, zda se na výrobek vztahuje klasická záruka a vy jej tedy můžete v případě nespokojenosti vrátit.