Vlhkost a plíseň. S touhle nerozlučnou dvojkou kamarádit nechcete

Jakmile se vám v posteli začne držet vlhkost, je jisté, že se brzy objeví i plíseň. Jedna bez druhé nemohou být, vy si je ale držte od těla.

Plísně jsou houbovité mikroorganismy, z nichž některé mohou mít pozitivní účinky. Jen si vzpomeňte třeba na antibiotika nebo sýry hermelínového typu. To jsou ale speciální druhy vyšlechtěných plísní, které se nám jen tak samovolně neobjeví v posteli.

Ani v posteli se ale plísně neobjeví bez předchozího varování. První známkou toho, že byste s nimi brzy mohli mít problém, je vlhkost v pokoji a samotné matraci. Jak ji poznáte?

  • Měřák vlhkosti vzduchu ukazuje hodnoty vyšší než 60 %.
  • Na oknech se sráží voda.
  • Matrace charakteristicky zapáchá.

Jakmile se u vás doma některý z příznaků objeví, začněte jednat. Plísně totiž mohou způsobit alergické reakce, astma, kožní problémy a záněty. Ještě lepší je ale vzniku vlhkosti předcházet.

6 tipů pro boj s vlhkostí

Pro domov bez vlhkosti je nejdůležitější pravidelný přísun čerstvého vzduchu, ideálně chladného. Živnou půdou plísní je totiž vlhko, teplo a stojatý vzduch.

1. Pravidelně větrejte.

2. Měřte vlhkost.

3. Umístěte nábytek cca 5 cm od zdi.

4. Nesušte doma prádlo.

5. Pravidelně otáčejte a čistěte matraci.

6. Pořiďte si chránič matrace.

Plísním se vyhýbejte v celém domě, zejména pak ale v kuchyni, ložnici a dětském pokoji. V kuchyni totiž plísně uvolňují spóry do jídla, které se pak rychleji kazí. V ložnici trávíme denně zhruba 8 hodin, proto jsme vdechování plísňových částic vystaveni dlouhodobě. Děti jsou pak vůči plísním nejzranitelnější.

Jak na péči o matraci

Každé ráno po probuzení odhrňte peřiny, otevřete okno dokořán a nechte v místnosti minimálně 10 minut cirkulovat vzduch. Matraci tak částečně zbavíte vlhkosti z uplynulé noci. Pravidelně perte potah matrace nebo její chránič.

Matrace také jednou za čas otočte a v letním horku a zimních mrazech je nechte po celý den venku. Důkladně se provětrá a plísně nebudou mít šanci.