Trpíte nočním pocením? Nepodceňujte ho!

Budíte se ráno s mokrým polštářem, flekatým prostěradlem a před odchodem do práce jste zralí na sprchu? Prozradíme vám, co za tím může být i jak noční pocení omezit na minimum.

Zdravý člověk každou noc vypotí téměř litr vody. Během horkých letních nocí klidně i trojnásobek. A že jich letošní prázdniny přinesly dost. Co bývá nejčastějšími příčinami nočního pocení?

 •        Prostředí a výbava postele

  Častou příčinou nočního pocení jsou banality jako teplo v ložnici, zbytečně hrubá peřina nebo pyžamo z nevhodného materiálu. Potom stačí večer vyvětrat ložnici ideálně na 18°C, v létě vysvléknout peřinu a spát jen pod povlečením a do postele se klidně vůbec neoblékat.
 •        Nevhodná strava a životospráva

  Ostrá jídla, přemíra smaženého, tučného i slaného, chipsy i čokolády, kofein, alkohol,… to vše byste měli omezit a nahradit ovocem, zeleninou, rybami, luštěninami, bílým masem, vodou a čaji. A nezapomeňte na pohyb. Není totiž žádným tajemstvím, že za problémem s pocením stojí nadváha, tedy přebytečný tuk, který jednoduše zahřívá.
 •        Užívání léků

  Mnohdy se pocení objeví s počátkem užívání nových léků. Může jít o hormonální přípravky, antidepresiva, antidiabetika, kortikoidy, kostikosteroidy. Určitě tyto léky sami nevysazujte, upozorněte na to svého lékaře, třeba přijde s návrhem vhodnější léčby.
 •       Psychické potíže

  Psychická nepohoda, stres i úzkostné stavy ovlivňují tělo nejen přes den, ale i během spánku. Mohou tedy stát i za nadměrným pocením. Pomoci může jen vyřešení příčiny psychických obtíží a hromada odpočinku.
 •      Lehčí i závažná onemocnění

  Vyloučili jste předchozí čtyři body? Pátrejte hlouběji a zapojte svého lékaře. Za nočním pocením může stát řada lehčích i velmi vážných nemocí jako hormonální poruchy, např. menopauza či poruchy funkce štítné žlázy, gastroenzofagenální reflux, dále pak infekční onemocnění, tuberkulóza, HIV, různé abscesy či rakovina. Nadměrné pocení doprovází také syndrom spánkové apnoe.

 

Jak s nočním pocením zatočit?


Začněte v ložnici. Snižte v ní teplotu, pořádně ji větrejte, pořiďte si  lehčí peřinu, ložní prádlo, povlečení i pyžamo vyměňte za bavlněné. Bavlna je velmi prodyšná a výborně saje pot.

Většina noční potu nasaje matrace. Myslete tedy i na ni. Matracový potah ji sice chrání před dalšími nečistotami, které pot obsahuje a kterými se živí roztoči, ale sama matrace by měla být dostatečně vzdušná, aby stihla během dne pot odvětrat. Mezi ty neprodyšnější patří matrace pružinové, ale i pěnové nebo latexové. Pro dostatečné proudění vzduchu pod matrací je nezbytný laťkový nebo lamelový rošt, žádná neprodyšná pevná deska.

Před spaním zkuste pravidelně popíjet šalvějový čaj, a jak jsme zmiňovali již výše, dbejte na jídelníček, pozorujte vliv nových léků i další příznaky doprovázející psychická i fyzická onemocnění. Někdy se nočního pocení bez lékaře bohužel nezbavíte.