Trápí vás bolesti krční páteře? Jednou provždy se jich zbavte

Víte, kterou část páteře nejvíce namáháte? Nejsou to bedra, je to krk! V horní části nese poměrně těžkou hlavu, se kterou celý den různě hýbe, ve spodní části naráží na pohybově velmi omezenou hrudní páteř. Navíc krční páteř současným životním stylem stereotypně a nezdravě zatěžujeme, čímž ji neustále přetěžujeme. Nedivme se tedy, že musíme pravidelně čelit jejím bolestem. Jak ji eliminovat?

Co za bolestmi krční páteře nejčastěji vězí?

Nejčastější příčinou bolesti krku je nefyziologické postavení hlavy. Většinu dne držíme hlavu buď ve zvýšeném záklonu (př. při rozhlížení na ulici, sledování výkladu učitele u tabule) nebo nepřirozeném předklonu (př. při práci u počítače, mobilu i čtení knížky).

Toto nepřirozené stavění krční páteře přetěžuje jednu skupinu svalů, zatímco jiné svaly ochabují, což vede ke svalové dysbalanci (nerovnováze).

Devastující je pro krční páteř také dlouhodobě nevhodná poloha při spánku, zejména na břiše. V této poloze vytáčíte hlavu na jednu stranu, abyste mohli dýchat. Po usnutí klesne svalové napětí, zalomíte hlavu a ráno se probudíte nejen s bolestmi krku, ale často i hlavy. Vyhráno nemáte, ani když spíte na zádech nebo na boku, zde je velmi důležitý polštář, který by neměl být příliš vysoký a končit by měl nad rameny.

K čemu to vede?

Naše tělo je poměrně tolerantní, při souvislém přetěžování krční páteře se nejdříve ozývá mírnými bolestmi v oblasti krku a ramen. Pokud je však ignorujeme a zmůžeme se maximálně na rychlé protažení nebo masáž, problémy se plíživě prohlubují a mohou vést až k:

 • nemožnosti komfortního pohybu, např. jedním směrem,
 • strnutí krční páteře v jedné poloze,
 • bolesti lopatek, ramen a horních končetin,
 • silným bolestem hlavy,
 • závratím, nevolnostem,
 • blokádě nebo ústřelu krční páteře.

Jak s bolestí krční páteře bojovat?

Postavte se jí ještě dříve, než vás postihne. Prevence je v podstatě pouze jedna – pravidelné cvičení. Aby bylo účinné, musíte se mu věnovat každý den, ráno, večer, klidně i během pracovní doby.

Jak byste měli cvičit? Jednoduše, stačí pár základních cviků. V prvé řadě si osvojte výchozí polohu, z níž budou všechny cviky vycházet - vzpřímený sed na židli, ramena stažená dolů, hlava vytažená v ose páteře vzhůru.

 • 1. cvik: S výdechem hlavu uklánějte střídavě na jednu a druhou stranu.
 • 2. cvik: S výdechem pomalu rotujte hlavou k jedné a druhé straně.
 • 3. cvik: Rukou uchopte hlavu na protilehlém spánku a s nádechem tlačte prosti hlavě, hlavou proti ruce.
 • 4. cvik: Ruce položte na ramena tak, aby lokty trčely vpřed a prsty mířily k lopatkám. S výdechem potom hlavu pomalu vysunujte ve vodorovné rovině vpřed a s nádechem vzad.
 • 5. cvik: Provádějte půlkruhy hlavou od jednoho ramene k druhému a zpět, vepředu i vzadu, ale vždy zvlášť.

Pokud vás už bolesti postihly a chcete se jich zbavit, zaměřte se na fyzioterapii. Při ní je důležité uvolnit napětí přetěžovaných měkkých tkání, protáhnout svaly, odstranit blokády, relaxovat a následně posílit oslabené svaly, které zajistí optimální držení krku. Naučit se musíte také správně držet celé tělo a to jak v běžném tak pracovním životě. Chce to svůj čas, ale díky správnému prodlouženému držení páteře a harmonickému svalovému napětí, se bolesti jednou pro vždy zbavíte.