Studenti, spánek je pro zkouškové rozhodující!

Kromě nabytých vědomostí hrají u zkoušky důležitou roli i další faktory a únava je právě jedním z nich! Učíte se na poslední chvíli a nestíháte? Okrádat se o spánek není nejšťastnější řešení! Jak těmto problémům předejít jsme pro vás sepsali v několika bodech.

Hodně z vás si vytvořilo špatný návyk. Litry kávy, energetických nápojů a učení až do ranních hodin, někteří se před zkouškou dokonce "obejdou" beze spánku úplně.

Jak se neokrást o spánek během zkouškového?

1. Sepište si na papír osnovu, podle které se budete učit a rozvrhněte optimálně do všech dnů před zkouškou. Harmonogram se snažte přísně dodržovat!

Náš tip: Začněte na úvod těžší látkou. Na začátku jste ještě plní energie a učivo zpracujete snáz než v průběhu biflování.

2. Čokoládu, kávu nebo jinou pochutinu si přes den samozřejmě dopřejte. Odpoledne a k večeru se jim ovšem vyhýbejte! Nadopovaní cukrem nebo kofeinem si se spánkem ruku určitě nepodáte.

3. Přeci jen jste učení protáhli do pozdních hodin , abyste dodrželi studijní plán? Nevadí, ale rozhodně si spánek nezkracujte! Proč? Ve spánku se mozek vypořádává s nasbíranými informacemi, třídí je a ukládá do paměti. Dopřejte si minimálně 6 hodin spánku!

Únava by pro vás byla další den velkým nepřítelem. Záhy by se dostavil pocit malátnosti a učení by bylo daleko pomalejší a těžší.

4. Neučte se na posteli! Může vám později dělat problém v ní usnout. Sedněte si ke stolu, na pohovku nebo na jiné místo, kde se vám bude dobře učit a nic vás nebude rušit.

Náš tip: Skvělým společníkem vám může být anatomický polštář, který vytvoří optimální oporu páteře během spánku i během učení. Eliminujete tak případné bolesti a pocit rozlámanosti.

5. Před spánkem relaxujte! Minimálně 30 minut si před usnutím dopřejte oddych. Meditujte, poslouchejte hudbu nebo cokoliv jiného, co dokáže uklidnit a unavit vaší mysl. Bude se vám příjemně usínat a probuzení do dalšího dne bude pozitivnější!