Stačí vám méně spánku? Poděkujte svým genům!

Divíte se lidem, kteří někdy dokážou prospat celý den? Spíte v průměru čtyři až šest hodin denně a vůbec nejste unavení? Pak možná patříte mezi procento lidí s genem „Železné lady“, který vám pomáhá spát efektivněji.

Když vám stačí pět hodin denně

Obecně rozšířený názor říká, že každý by měl spát alespoň osm hodin denně. Některým lidem ale mnohdy stačí i polovina, v práci nebo ve škole jim to přitom myslí stejně dobře jako ostatním.

Na tento problém se nedávno zaměřili vědci z pensylvánské univerzity v experimentu se stovkou párů dvojčat. A na co přišli?

  • Dvojče se zmutovaným genem BHLHE41 vždy vykazovalo lepší výsledky v testech pozornosti než jeho sourozenec bez tohoto genu, který navíc před tím spal o hodinu déle.
  • Dvojčata bez mutace genu pak potřebovali o hodinu a půl spánku více, aby deficit způsobený v experimentu dohnali.
  • Tato mutace genu podle vědců nemění kvalitu spánku, ale má vliv na vnitřní hodiny, a tak dává tělu signál, aby upadlo do hlubšího spánku dříve, než jiným lidem.

Mutaci genu BHLHE41 některá média začala přezdívat gen Thatcher podle bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové, které prý stačily jen čtyři hodiny spánku denně.

Poslouchejte své tělo, je chytřejší než vy

Z výše popsaného experimentu vyplývá, že to, kolik spánku denně potřebujete, nezávisí na vašem rozhodnutí. Přesto si někteří lidé myslí, že s potřebou spánku mohou úspěšně bojovat a prodloužit si den dle libosti.

Pokud vás neustále trápí únava, špatné soustředění nebo bolest hlavy, znamená to, že mutaci spánkového genu nemáte. V tu chvíli je na místě ubrat z tempa a naordinovat si alespoň hodinu spánku navíc.