Sportovci spěte, budete výkonnější

Sportujete a chcete být rychlejší, přesnější a výkonnější? Pak si naordinujte regeneraci ve formě pravidelného komfortního spánku. Zjistili jsme, proč je pro sportovce tak důležitý.

Sport utužuje zdraví

O tom, jak je pro naše tělo důležité sportovat, se snad ani nemusíme zmiňovat. Kromě toho, že pravidelný pohyb formuje postavu, zlepšuje kondici a imunitní systém, posiluje srdce, cévy, snižuje cholesterol, vysoký tlak, cukrovku, předchází vzniku obezity, apod., tak pozitivně ovlivňuje i psychický stav. Při zvýšené aktivitě dochází k tvorbě endorfinu – hormonu štěstí, který zlepšuje náladu, odstraňuje deprese a odhání černé myšlenky. Snižuje stres a napětí.

Když spíme, tělo stále pracuje

K tomu, aby sport měl opravdu tyto pozitivní účinky, je potřeba nechat tělo pořádně odpočinout. Sportovci mají na výběr několik možností – masáže, bazén, saunu, strečink, koupele, zábaly, ovšem nejspolehlivější regenerace je vždy kvalitní a dostatečný spánek.

I když se může zdát, že tělo během spánku odpočívá, opak je pravdou. Dochází k velmi důležité regeneraci organismu – dává se do pořádku to, co se přes den pokazilo. Napravují se drobné trhlinky svalů a úponů, odstraňují se všechny odpadní látky (viry, bakterie), budují se nové buňky. Doplňují se zásoby minerálů a stopových prvků, usilovně pracuje také nervová soustava. Proto je zdravý spánek pro sportovce velmi důležitý.

Někdo si na olympiádu bere maskoty, naši olympionici si vezli matrace

U vrcholových sportovců je dokonce spánek součástí tréninkového plánu.Aby mohli podávat maximální výkony, musí dostatečně a kvalitně spát. Toho by však čeští olympionici v Riu určitě nedosáhli, kdyby leželi na matracích, které jim tam pořadatelé přichystali. Naštěstí to nemuseli ani zkoušet, protože šéf české výpravy Martin Doktor včas zasáhl.

Když v českém domě viděl deseticentimetrový molitan na lůžkách, konstatoval, že na tom naši sportovci rozhodně spát nemohou. Sestavil tým odborníků a ti nechali vyrobit matrace přímo pro sportovce. Do brazilského Ria se tak vezlo 130 zdravotních matrací včetně prodloužených modelů pro čahouny. A jak je vidět, ne zbytečně - vždyť 8 medailí je velký úspěch! Dostatečný spánek ruku v ruce s dlouhodobým tréninkem se našim borcům rozhodně vyplatil.