Nech mě ještě spát, mami, vždyť mám prázdniny!

Hurá, volno! S tímto výkřikem a vysvědčením v ruce prchají děti poslední červnový den ze školy a těší se na dva měsíce prázdnin. Rodiče by se ale měli postarat o to, aby volný režim nenastal i v oblasti spánku. Takže žádné ponocování a ranní vyspávání!

Každé dítě potřebuje pravidelně a kvalitně spát. Ovšem co dítě, to jiné spánkové návyky a potřeby. Koneckonců dospělí na tom nejsou jinak - zatímco vám stačí třeba 6 hodin, kamarádka je bez 8 prospaných hodin nepoužitelná. Co ale na potřebnou dobu spánku u dětí říkají odborníci?

  • Miminka od 1 do 12 měsíců by měla spát 14-15 hodin denně.
  • Batolata od 1 roku do 3 let potřebují 12-14 hodin spánku.
  • Dětem od 3 do 6 let se doporučuje 10-12 hodin spánku denně.
  • Školáci od 7 do 12 let by měli spát 10-11 hodin.

V dnešním článku se zaměříme právě na školáky. Zatímco přes rok je totiž možné jejich spánkový režim uhlídat, přes prázdniny se to zdá téměř nemožné. Úkol zní ale jasně: nepolevit.

Narušením spánkového režimu dítěti škodíte

Pokud o prázdninách polevíte a necháte dítě spát, jak se mu zlíbí, rozhodně mu tím neprospějetee. Pravidelný spánek je totiž potřebný pro zdravý vývoj, regeneraci těla i ukládání nových informací do dlouhodobé paměti.

Samozřejmě netvrdíme, že byste měli dítě o prázdninách budit jako do školy. Denní rytmus volnu přizpůsobte, o to pečlivěji ho ale dodržujte. S blížícím se 1. zářím pak dítě opět pomalu zvykejte na školní režim.

Přes léto můžete zkusit i našich 5 rad, které vám s dodržením pravidelnosti dětského spánku pomohou.

1. Dejte dítě na tábor

K táborům neodmyslitelně patří budíček, polední klid a večerka. Děti se navíc přes den unaví fyzickou aktivitou, takže v noci spí tvrdě a jejich spánek je kvalitní.

2. Zaveďte polední klid

Polední klid je vůbec skvělá věc. Pokud dítě nechce spát, nenuťte ho, ale rozhodně trvejte na minimálně hodinovém odpočinku. Prohlížejte si s ním knížku nebo mu pusťte pohádku. Během poledního klidu by dítě mělo být doma - nebude ho rozptylovat tolik věcí jako venku a navíc ho uchráníte před silným poledním sluncem.

3. Trvejte na spánkových rituálech

Jestli během školního roku dítě vykoupete a poté mu čtete, dodržujte tento rituál i o prázdninách. Pro dětský organismus funguje spánkový rituál jako signál, že se má připravit na spánek.

4. Nedovolujte o prázdninách více televize nebo počítače

Je prokázáno, že zářící obrazovky snižují kvalitu spánku. Většina maminek také ví, že dostat dítko od televize či počítačové hry vyžaduje tvrdé vyjednávání, které obě strany stresuje.

5. Seznamte babičky s denním režimem dítěte

Pokud dáte dítko na týden k babičce, tetě či jinému příbuznému, máte jistotu, že se bude mít jako v bavlnce. Obzvlášť babičky své vnoučky rády rozmazlují a dovolí jim kde co. Vysvětlete jim proto předem, jak je důležité dbát na pravidelný spánkový rytmus. Určitě to pochopí a vyjdou vám vstříc.