Náměsíčnost. Lze ji vyléčit?

Trpíte náměsíčností? Není třeba se znepokojovat, jedná se o zcela běžnou poruchu spánku. Chcete-li se dozvědět, koho nejvíce postihuje, proč vůbec vzniká a jak se dá či nedá vyléčit, čtěte dále...

Snad každý již v noci zažil něco, co si ráno nepamatoval – ať už se jednalo o chození na záchod, vstávání z postele, brouzdání po bytě apod. Pro mnohé z nás to byl nepříjemný pocit, kdy jsme neměli kontrolu nad svých konáním, a ani jsme to nemohli ovlivnit. Stejný pocit mají lidé, kteří trpí náměsíčností. Jedná se o poruchu spánku, která se lékařsky nazývá „somnambulismus“. Stav vědomí ve stavu spánku se střídá se stavem bdění.

Jak se projevuje?

Nejčastěji se objevuje v první třetině spánku, ve fázi NREM, kdy se nám nezdají sny. Projevuje se tak, že spící člověk si sedne na postel, a pak často i vstane. Obvykle vyráží na záchod, do spíže nebo za dveře bytu. Jeho obličej je strnulý, vědomí a motorika je na nízké úrovni.

V této chvíli nemá smysl s náměsíčníkem nijak komunikovat nebo dokonce pokoušet se ho vzbudit. Mohlo by to být i riskantní, protože někteří jedinci reagují na vyrušení obranou. I kdyby se nám to podařilo, náměsíčník bude stejně dezorientovaný a zmatený. Jistější je zavést ho zpátky do postele a popřípadě ho uklidnit. Ráno si obvykle nic nepamatuje.

Koho nejvíce postihuje?

Náměsíčnost se nejčastěji vyskytuje u dětí, nejintenzivněji kolem dvanáctého roku. V dospělosti se její projevy zmírní nebo vymizí úplně. Není třeba se nijak znepokojovat, nejedná se o vážné onemocnění. Pouze je potřeba kvůli nebezpečí úrazu odstranit nebezpečné a ostré předměty a uzamknout dveře na balkon a z bytu. Jinak by se mohlo stát, že vyjdete z bytu bez klíčů a budete čekat až do rána, než se váš spolubydlící vrátí z noční směny.

Proč vzniká?

Vědci stále vedou dohady a neznají přesný důvod vzniku náměsíčnosti. Zhruba z 30% za to může genetika. Podle některých zahraničních studií je důsledkem nedostatku spánku, nadměrného užívání alkoholu nebo zvýšeného stresu. Častěji se náměsíčnost objevuje u lidí, kteří tráví hodně času na pracovních cestách. Zde ještě ke všemu hraje velkou roli neznámé prostředí, únava, nepravidelný spánkový režim a psychické vypětí.

Jak se dá vyléčit?

Lékaři nedoporučují náměsíčnost nijak zvlášť léčit, většinou v dospělosti odezní sama. Pro snížení jejího výskytu se všeobecně doporučuje dostatečný a kvalitní spánek, odpočinek, relaxace a meditace.

Pokud se projevy náměsíčnosti opakují častěji nebo se naopak poprvé objeví až v dospělosti, je to vhodné konzultovat s lékařem. Může se jednat o příznaky vážnějšího neurologického onemocnění.