Mazlíčci v ložnici uklidňují, ale mohou také rušit

Usínáte, na břiše vám spokojeně přede kočka nebo v nohách spí pes stočený do klubíčka… Spousta majitelů domácích mazlíčků si už spaní bez svého čtyřnohého kamaráda neumí představit. Ale už se vám někdy stalo, že jste se kvůli štěkání nebo mňoukání nevyspali? Vědci zjistili, že '''čím dál více lidí nemůže spát''' kvůli svým domácím mazlíčkům. Poradíme vám, jak se nestát jedním z nich.

Vědci zjistili, že čím dál více lidí nemůže spát kvůli svým domácím mazlíčkům. Poradíme vám, jak se nestát jedním z nich.

Spát se zvířaty – ano či ne?

Američtí vědci dokázali, že společnost zvířat má pozitivní vliv na naše zdraví a psychickou pohodu. Lidé s domácími mazlíčky mají nižší krevní tlak i hladinu cholesterolu, více se hýbají a necítí se tolik sklesle a osaměle.

Lékaři však upozorňují, že majitelé zvířat by pro zachování svého zdraví měli dodržovat určité zásady, jako je časté mytí rukou nebo pravidelné prohlídky zvířete u veterináře.

A co zvíře v posteli? Asi polovina Američanů přiznává, že s nimi kočka nebo pes občas spí. Lékaři však před spánkem s domácími mazlíčky varují.

Hlavní rizika jsou:

  • vznik nebo zhoršení alergie
  • možný přenos některých nemocí (Chagasova choroba, vzteklina, toxoplazmóza)
  • rušení ze spánku

Kdo však netrpí alergií a chodí se svým mazlíčkem pravidelně k veterináři, může s ním v klidu i spát.

Chraňte svůj nerušený spánek i svou matraci

Studie z roku 2013 ukazuje, že každého desátého majitele domácího zvířete budí zvíře ze spaní, nejčastěji štěkáním nebo mňoukáním. Pokud navíc mazlíček spí s majitelem v posteli, ruší ho i chrápáním, vrtěním nebo kopáním.

Pokud se vám někdy stává, že vás pes nebo kočka probudí, zvažte, zda mu na noc nezakázat přístup do vaší ložnice. Prospějete tak sami sobě, případně i vašemu partnerovi.

A pokud se mazlíčka v posteli nechcete vzdát, chraňte alespoň svou matraci. Psí a kočičí chlupy nebo případné loužičky jsou nečistoty, které přispívají k množení roztočů. Pořiďte si tedy matracový chránič, který nepropustí vodu, ale zároveň nebrání cirkulaci vzduchu.