Ložnice v podkroví. Poznáte její pro a proti?

Máte možnost vybudovat si na půdě další obytné prostory? Než se pustíte do realizace, promyslete si všechna pro a proti. Například v ložnici musíte počítat hned s několika omezeními.

Zažijte romantiku pod hvězdami

Dívat se při usínání na padající meteority, pozorovat plovoucí mraky... Tyto romantické zážitky můžete zažít nejenom při spaní pod širákem, ale také v ložnici svého podkroví. Máte-li v domě nevyužitou půdu, zvažte, jestli by se nedala přestavět - třeba v ložnici. Má to hned několik výhod:

  • Je-li střecha kvalitní, nebudete muset příliš investovat.
  • Budete izolovaní od domácího ruchu a získáte klid na spaní.
  • Zkosené stěny, přiznané trámy a střešní okna dokážou navodit nejenom hezké, ale i originální bydlení.

Při výběru nábytku budete omezeni

Představa je to krásná, ovšem zvažte i tyto nevýhody:

  • Do podkroví obvykle vedou schody, které neumožňují bezbariérový vstup. Navíc i při nemoci vám mohou přivést nemalé nesnáze.
  • I když máte střechu dostatečně izolovanou, počítejte s instalací klimatizace. Letní vedra jsou často úmorná.
  • Při nákupu a rozmísťování nábytku budete limitováni prostorem. Některý si budete muset nechat vyrobit přímo na míru, jindy vám pomůže vhodné rozmístění.

Najděte dobré místo pro postel

Aby se vám v ložnici dobře spalo a necítili se ztísněně, počítejte s objemem alespoň 20 m3 pro jednu osobu, pro dvě pak 30 m3. Už při budování byste měli vědět, kam umístíte postel a skříně. To jsou největší kusy nábytku, které vám mohou způsobit problémy. Pro umístění postele v podkroví platí tato pravidla:

  • Neměla by stát pod střešním oknem. Jednak ho potřebujete denně obsluhovat, a jednak není dobré mít za hlavou prázdný prostor.
  • Kvůli pohodlné manipulaci při úklidu by měla být dostupná z obou stran.
  • Čelo postele umístěte tam, kde si můžete pohodlně sednout a nedotýkat se přitom zkoseného stropu. Nízké prostory citlivým jedincům navozují pocity úzkosti a stísněnosti.

Jedinečný styl dodá vašim půdním prostorům např. kontinentální postel Tropico Continental Classic, kterou si sestavíte sami podle vašeho přání – můžete vybírat ze 3 potahových látek, několika druhů čel i spodních nožiček. Sestavte si postel, která skvěle doplní vaši ložnici v podkroví.