Letos vás chřipka a nachlazení neskolí. Ne s našimi domácími tipy pro zdraví

Nečekané přeháňky, výrazné rozdíly teplot a kašlající kolegové v práci. Ani jedno zdraví neprospívá, všeho si však na podzim a v zimě “užíváme” dostatek. Jak na to, aby váš organismus nápor virů a bakterií vydržel?

Než vyrazíte do práce, nalaďte se na nový den


Každé ráno hned po probuzení zamiřte do sprchy. Nejenže vás probere, ale můžete se v ní také otužovat. Ale pozor - na otužování se musí postupně. Začněte od nohou a lehce snižujte teplotu vody. Pokud se rovnou osprchujete ledovou vodou, riskujete angínu.

V koupelně si pusťte oblíbenou hudbu a před odchodem ze dveří se na sebe usmějte do zrcadla. Duševní pohoda je pro zdraví naprosto nezbytná a stres vám rozhodně neprospívá. Zkuste si proto udržet úsměv na tváři po celý den.

Každý den byste se měli obléknout podle aktuálního počasí. Jenže na podzim se počasí často mění a zatímco ráno je zima, odpoledně může být 20 °C. Ideální je proto více slabších vrstev, které můžete podle potřeby odebírat. V jednom tlustém svetru se spíše zapotíte a pak prochladnete.

V práci dbejte na hygienu a pohodu


Snažte se zůstat v klidu a nepodléhejte stresu. Oslabuje organismus a akorát usnadníte virům a bakteriím práci. Zkuste dobrou náladu rozšířit napříč kanceláří a pochvalte třeba kolegyni nový účes.

Kromě toho si často myjte ruce mýdlem a dbejte na zvýšený přísun vitamínů. K svačině je ideální ovocný salát, šťáva nebo smoothie. Drahé multivitamíny z lékárny naopak nejsou potřeba vůbec.

Dobrou náladu a imunitu podporuje zejména vitamín D, který získáváme ze slunečního záření. Na konci roku se však stmívá brzo, proto využijte každé příležitosti a běžte třeba z práce pěšky.

Po práci odpočívejte. Aktivně i kvalitním spánkem


Pokud procházka z práce nevyjde, zajděte si alespoň večer na pár minut ven. Po návratu si uvařte hrnek horkého čaje a trochu si s ním vyhrajte - přidejte citron, zázvor, med nebo čerstvou mátu. Můžete také experimentovat a místo citronu vyzkoušet plátek pomeranče nebo limetku.

Nejdůležitější je ale pořádný odpočinek. Bez něj nebude mít vaše tělo sílu na boj s nemocemi a vy rozhodně nebudete mít úsměv od ucha k uchu. Pro kvalitní spánek je naprosto nezbytná kvalitní matrace. Co takhle napsat Ježíškovi o matrace AirForce s unikátním ventilačním systémem?