Je osm, jdeme spát! Děti potřebují spánkovou rutinu

Vědci se zeptali 10 000 matek z celého světa na spánkový režim jejich dětí. A výsledek potvrdil to, co všichni dávno víme - dětem svědčí pravidelný řád.

Do výzkumu vlivu pravidelného nočního režimu na kvalitu spánku u dětí do 6 let se pustili vědci z americké Saint Josephs University. V čele stála profesorka Jodi Mindell, která má pro všechny rodiče jednoduchý vzkaz: Čím dříve zavedete spánkovou rutinu, tím lépe bude vaše dítě spát.

Výsledky výzkumu totiž jasně prokázaly, že děti s pravidelným spánkovým režimem lépe spí. To ale není jediná výhoda, která z pravidelného ukládání dětí do postýlek plyne:

  • Zkracuje se doba, po kterou nemohou usnout.
  • V noci se méně budí.
  • Ráno déle spí.
  • Přes den méně zlobí.

Obzvlášť zajímavý je poslední fakt. Spojitost mezi nepravidelným spánkem a poruchami chování je ale nasnadě - kdo z nás není protivný, když se špatně nebo málo vyspí?

Děláte to nejen pro dítě, ale i pro sebe

Pravidelným spánkovým režimem tedy získáte řadu výhod nejen pro dítě, ale i pro sebe a své okolí. Nenechte se proto odradit počátečním bojem a trvejte na tom, aby byl potomek v posteli vždy ve stejnou dobu.

Nebude to dlouho trvat a z bojů se stane rutina. Když ji ještě podpoříte rituály jako je večerní koupání a čtení pohádek, organismus dítěte se rychle nastaví na pravidelný spánkový režim.

Začněte proto co nejdříve - ostatně další studie prokázala, že kvalitní spánek v mládí zaručuje dobrou paměť a bystré smysly v dospělosti.

Polovina rodičů má ještě co zlepšovat

Ačkoli jsou výhody značné, 50 % dětí z celého světa spánkovou rutinu nemá. Zdá se vám to moc? Průzkum probíhal v Asii, Americe, Evropě i Austrálii a vědci výslovně uvedli, že jsou výsledky univerzálně platné. Nedá se tedy říct, že by matky v Japonsku ukládaly své děti ke spánku pravidelněji než třeba kanadské a naopak.

Můžete se přesvědčit sami. Studie vyšla v odborném časopisu Sleep a informoval o něm i server Tech Times.