Jarní úklid ložnice! Na které věci si rozhodně dejte pozor?

ložnice3

Jarní očista ložnice

  • Okna

Zbavte se nánosu prachu a nečistot, které nelichotí žádnému oknu. Nechte prozářit každičký centimetr místnosti, ať si můžete vychutnat jaro nejen venku v přírodě.

Náš tip: Jestli u mytí oken nepoužíváte stěrku na sklo, je ta nejvhodnější chvíle si ji obstarat. Stěrkou jedním tahem zbavíte okno nepotřebné vrstvy vody a saponátu. Usnadní vám práci a nemusíte zběsile a donekonečna leštit, ledaže si umývání oken užíváte místo fitka. 😊  

  • Záclony, závěsy, žaluzie

Textilní záclony a závěsy vyperte a pověste je zpět na okno ještě mokré. Zafungují jako skvělý zvlhčovač vzduchu a nemusíte se trápit s napařováním a žehlením. Opatrní buďte u bytelných a těžkých závěsů! Ty nechte nejprve proschnout. Riskovali byste, že by garnýže pod tíhou mokrých tkanin nevydržely.

Žaluzie důkladně očistěte z obou stran! Smyjete-li pouze povrchovou vrstvu nečistot, riskujete, že se žaluzie k sobě po uschnutí přilepí a nebudou spolupracovat, tak jak byste si přáli. Pozornost věnujte samozřejmě i okenním parapetům a případným pavučinám.

  • Postel

Do úklidu svého lůžka se tentokrát pusťte svědomitěji než u běžného převlékání povlečení. Je to kus nábytku, který využíváte v celém bytě každý den a špiníte ho tedy každý den. V matraci se hromadí kromě prachu i škodlivé mikroorganismy a zbytky kůže, které jsou skvělou potravou pro bakterie.

Celou matraci z obou stran vysajte hubicí od vysavače. Budete možná překvapeni, jak matrace najednou prokoukne. Vlhkou hadrou namočenou v horké vodě očistěte matraci (opět z obou stran) a nechte ji pořádně vyschnout, ideálně venku nebo v bezprostřední blízkosti okna. Očistěte také rám postele. 

Pohodlným ochranným řešením, které vám důkladné čištění matrace usnadní je použití topperu na matrace. Potah krycí matrace je totiž pratelný v pračce.

  • Koberce

Stejně jako v matraci se i v kobercích shromažďují různí škůdci. Vyklepání či vysátí postačí během běžného a pravidelného úklidu. Občas je ale nezbytné mokré čištění a během jarního úklidu pro něj máte vhodnou příležitost. Zjistěte si možnosti údržby svých koberců u výrobce. Údržba se liší podle materiálu a typu koberce.  

  • Šatník

Nezapomeňte ani na šatní skříň a zbavte se nenošených kousků. Řiďte se skvělým pravidlem „jednoho roku“. Neměli jste na sobě daný kousek déle než uvedenou dobu? Pryč s ním! Důvěrně známá tvrzení „do toho zhubnu“, „to se bude ještě hodit“ a podobně si opravdu nepřipouštějte. Takové argumenty jsou pouhým přešlapováním z místa na místo.

Udělejte prostor novým věcem (nejen oblečení). Odložené oblečení můžete darovat charitativním organizacím a uděláte tak zároveň krásnou a smysluplnou věc. Vaše oblečení nemusí v žádném případě přijít nazmar. A s tím už se vám bude třídit oblečení mnohem lépe, nemyslíte?

Náš tip: Velmi užitečné bude také vytřídění a vyřazení starých nepotřebných papírů a dokumentů, které máme tendenci hromadit někde schované v krabicích. Nezapomínejte, že se nejedná pouze o pořádek v papírech, ale především o filtrování a utřídění vašich myšlenek.

  • Dekorace

Všechny prvky připomínající zimní období odstraňte a schovejte. Můžou to být různé sušené květiny či zimní symboly. Zasaďte čerstvé květiny a bylinky. Jaro přivítáte také zářivými barvami doplňků i textilií.