Japonka, která patří k 100 nejvlivnějším lidem, radí jak na čistou domácnost

Nepořádek má jednu nepříjemnou vlastnost - zdánlivě se vytváří sám od sebe. V následujícím článku vám proto poradíme, jak s ním efektivně bojovat. Zbavte se krámů, používejte moderní čističe a větrejte matrace.

Vyházejte nepotřebné věci

Už jste slyšeli o Japonce Marii Kondo? Loni ji časopis Time zařadil do seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa. Marie Kondo nenašla lék na rakovinu a ani není šéfka IT firmy - věnuje se “jen” uklízení.

Její kniha Zázračný úklid inspirovala miliony lidí po celém světě a pomohla jim zbavit se nepořádku v jejich domovech. Základem je myšlenka, že když máte méně věcí, máte i méně uklízení.

Klíčem této metody je vyhodit všechny věci, které vám nepřináší radost. Možná to zní bláznivě, ale ruku na srdce - opravdu unosíte všech 17 triček s dlouhým rukávem? Když podrobíte obsah své skříně podrobnějšímu průzkumu, zjistíte, že stejně část z nich vůbec nenosíte a jen vám zabírají místo.

Moderní čističe odpuzují špínu

Práci vám ušetří i chytré vychytávky. Nábytek zkuste otírat speciálními vlhčenými ubrousky. Výrobci slibují, že se špína nebude na povrchy chytat tak rychle.

Samozřejmostí jsou rohožky, které zachytí nečistoty, ještě než je přinesete do bytu. Průběžně kontrolujte stav rohožky, sešlapanou vyhoďte a kupte si novou. Není to velká investice, nejlevnější rohožka stojí 30 Kč.

Nenápadná místa, kde je spousta špíny

Pomocí předchozích tipů se zbavíte viditelného nepořádku. Nezapomínejte však, že skutečně čistou domácnost budete mít jen tehdy, když si “posvítíte” i na nečistoty, které nejsou na první pohled vidět.

Týká se to třeba právě matrací. Spíte na nich každý den, ale kdy naposledy jste prali jejich potah? Kvalitní matrace jako třeba Color Visco Wellness mají potah, který se dá rozdělit na 2 části a prát v pračce.

Matraci pravidelně otáčejte a kontrolujte, jestli nezačala plesnivět. Na jaře dejte za suchého počasí matraci vyvětrat. Pro její lepší ochranu si můžete pořídit krycí topper.