Jak spí Horst, John nebo Kimiko: Spánkové zvyky ve světě

Spíte v ponožkách? Stelete postel každé ráno? Spíte raději na zádech nebo na boku? A zajímá vás, jak je to ve světě? Ukázalo se, že každý národ má trochu jiné spánkové návyky. Poznejte, jak to vypadá v ložnici typického Američana, Brita nebo Němce. Možná zjistíte, že jsme si s některým z národů hodně podobní.

Kolik spánku stačí?

Americká Národní asociace pro spánek provedla rozsáhlou anketu ohledně spánkových zvyklostí. Zeptala se na ně 1500 lidí ve věku od 25 do 55 let z šesti zemí. Studie s názvem Mezinárodní průzkum ložnic odhalila zajímavé skutečnosti, na které by asi jen tak někdo nepřišel.

První věc, na kterou se asociace v anketě ptala, byla délka spánku v pracovních dnech. Průměrně toho nejvíce naspí Mexičané7 hodin a 6 minut, o tři minuty méně stačí Kanaďanům, nejméně spánku si dopřávají Japonci, jen 6 hodin a 22 minut.

Dvě třetiny Němců pak uvádí, že by spánku potřebovali víc, Mexičané jsou s délkou spánku ze všech nejspokojenější (60 %).

A jak je to s oblečením a povlečením?

Postel nejčastěji stelou Mexičané, Britové a Němci (kolem 80 %), nejlínější jsou v tomto ohledu Japonci (44 %). Jednou týdně nebo častěji mění povlečení 81 % Mexičanů, ale jen 40 % Japonců a 22 % Němců!

Ač jsou Britové známí jako konzervativní národ, výzkum ukázal, že 30% z nich spí nahých. Ve Spojených státech je to 12% a v Německu 7%.

Zajímavé je, že 19% Kanaďanů chodí spát v ponožkách, Američanů 16% a Britů 7%.

Další zajímavosti:

  • 10 % lidí spí s domácím mazlíčkem
  • 30 % Britů pod hlavou potřebuje alespoň tři polštáře, Japoncům stačí jeden
  • Němci a Japonci nepovažují levanduli nebo jasmín za příjemnou vůni
  • přes 40 % lidí usíná na boku v klubíčku
  • třetina Japonců uvádí, že jim povinnosti neumožňují dostatek spánku
  • téměř 40 % Američanů nevětrá v ložnici ani jednou týdně

Poznáváte se? Myslíte si, že Češi mají nejblíže k Němcům? Nebo je v každém z nás půlka Japonce a půlka Mexičana? To zjistíme, až nějaké agentura provede podobný průzkum i u nás.