Jak se v těhotenství pohodlně vyspat?

Spánek v pokročilém těhotenství může být někdy pěkným oříškem. S rostoucím bříškem je totiž stále těžší najít příjemnou polohu. Přečtěte si, co můžete udělat pro vaše klidné usínání.

Důkladná příprava

Ještě než se uložíte ke spánku, připravte si v ložnici ideální podmínky. Místnost řádně vyvětrejte, teplotu snižte na méně než 20 °C a zatáhněte závěsy nebo žaluzie pro dokonalé zatemnění. Snažte se také o psychickou pohodu, která je pro klidný spánek nezbytná. Pomůže vám s ní meditace, pohyb na čerstvém vzduchu, zdravá strava a dostatek odpočinku během dne. 

Nejlepší poloha? Ta, ve které je vám dobře

Poslední trimestr bývá pro nastávající maminku náročný. Velikost bříška už jí nedovolí spát na břiše a o spaní na zádech se vedou četné diskuze. V této poloze je totiž utlačována dolní dutá žíla a může tak dojít k přiškrcení krevního oběhu. Poloha, ve které usínáme, je polohou, ve které pak během noci trávíme nejvíce času. Zkuste se proto naučit usínat na boku. Nemusíte se ale bát, pokud se na záda přetočíte nevědomky během spánku. Tělo je chytré – kdyby mu nebo miminku něco vadilo, dá vám to najevo. Obecně spěte hlavně tak, aby vám to bylo pohodlné a cítila jste se dobře a uvolněně.

Podložte si hlavu

Pálení žáhy trápí v průběhu těhotenství mnoho žen. Znepříjemňuje i usínání, protože se v poloze vleže zhoršuje. Zkuste využít polohovatelné rošty postele nebo si podložit hlavu vyšším polštářem.

Čím víc polštářků…

Spánek je důležitý pro maminku i miminko. Ideálně by měl proto být dlouhý a nepřerušovaný. Nepohodlí, které tomu brání v posledním trimestru, vám pomůžou vyřešit polštáře navíc. Jeden si můžete vložit mezi kolena, další vsunout pod boky a bříško. Uvidíte, že se vám bude spát mnohem lépe.

Po příchodu miminka

Po narození miminka bude spánek vás obou jedním z velkých témat. Abyste vy i vaše děťátko měli dost sil, snažte se vytvořit večerní rutinu, na kterou si dítě zvykne a bude vědět, co má očekávat. Velice důležitý je i výběr kvalitní matrace pro miminka. Ujistěte se také, že je drobeček vhodně oblečený a není mu horko ani zima.

 

 

miminko
miminko