Jak na sobě poznat nedostatek spánku?

Spánek je nepostradatelnou součástí života každého z nás. Jeho kvalita ovlivňuje naše konání a v neposlední řadě i psychiku a schopnost osvojit si nové poznatky a dovednosti.

Máte-li problémy se spánkovou hygienou a s ní souvisejícím kvalitním spánkem, můžete na sobě po čase pozorovat nezpochybnitelné signály hovořící o vašem tělesném a duševním vyčerpání. Jak na sobě poznat nedostatek spánku? Na to se zaměříme v následujícím článku.

1. Roztržitost a zapomnětlivost

Snažíte se dokončit úkol pro významného klienta, ale neustále se zasekáváte, odbíháte a nejste schopni dovést práci do finiše? Zapomínáte a nemůžete se soustředit? „Gratulujeme“, splňujete jeden z prvotních příznaků nedostatku spánku.

2. Nervozita a přecitlivělost

Rozbrečí vás kreslená pohádka o ošklivém káčátku nebo zpráva o chudých dětech v Africe? Za chvíli jste však nervózní z dotazů svého milovaného dítka? Reagujete přehnaně a emoce se vám nedaří udržet na uzdě? Pak popřemýšlejte, zda je váš spánek dostatečný a kvalitní.

3. Kolísání váhy

S nedostatkem spánku je tradičně spojena také celá řada fyziologických příznaků. U někoho se spánkový deficit projevuje hubnutím, u někoho naopak výrazným přibýváním na váze. Nedostatek spánku vyvolává poruchy metabolismu glukózy a změnami prochází také výdajová energetická stránka vašeho organismu.

4. Častá nachlazení

Pokud jste i přes venkovní tropické teploty stále zimomřiví a nachlazení, věnujte pozornost svému spánku. Vědecky je dokázáno, že lidé spící méně, než 7 hodin mají narušenou obranyschopnost a jsou náchylnější k virózám.

5. Vše vám padá z rukou

Tzv. „den Blbec“ má sem tam každý z nás. Abyste jej ale měli sedmkrát do týdne, pak už je na místě uvažovat o příčinách své nešikovnosti. Ano, tušíte správně – i v tomto případě je možno hledat problém v nekvalitním nebo nedostatečném spánku.

Náš tip: Kvalitu spánku výrazně ovlivňuje výběr vhodné matrace a postelového roštu. Nenechávejte proto nic náhodě a skoncujte s výše uvedenými příznaky jednou pro vždy!