Jak bojovat s pylovou alergií v ložnici

Patříte mezi alergiky na pyl? Pak si teď určitě příchod jara příliš neužíváte. Nenechte si ale alergií znepříjemnit i váš spánek! Pokud v noci neustále kýcháte, smrkáte a kašlete, ráno se vám snadno vstávat nebude. Poradíme vám, jak zajistit, aby se pyl do vaší ložnice nedostal a pokud už tam je, jak se ho účinně zbavit!

Omezte větrání a častěji perte povlečení

Aby byl spánek vydatný, nesmí být ničím rušený. Alergiky ale v pylovém období často i v noci trápí drobné pylové částice. Přitom stačí dodržovat několik opatření, aby se vám do ložnice vůbec nedostaly!

  • při větrání neotvírejte okna dokořán, zvláště při větru
  • sprchujte se těsně před spaním a každý den si raději umývejte vlasy, ve kterých se pyl také drží
  • nepouštějte do ložnice vaše zvířecí miláčky, kteří mají pyl v srsti
  • utírejte častěji prach v celém bytě a vysávejte koberce i podlahy
  • vyperte ložní prádlo, prostěradlo a pyžamo

Vaši postel před pylem ochrání i pravidelné praní matracového potahu, případně pořízení matracového chrániče! Chránič navíc matraci ochrání i před nečistotami, které slouží jako potrava pro roztoče.

Pořiďte si matraci vhodnou pro alergiky

Pokud spíte na staré a proleželé matraci, váš spánek nebudou rušit jen projevy alergie, ale i nepohodlí! Matrace starší deseti let jsou navíc plné prachu, roztočů a často i vlhkosti a plísní, které také působí jako agresivní alergeny.

Při pořizování nové matrace dbejte především na její prodyšnost! Ve spánku v posteli přirozeně vzniká vlhkost, zvláště v letním období při zvýšeném pocení. Moderní matrace však zajišťují správnou cirkulaci vzduchu, díky které se vlhkost během dne odpaří.

Pro alergiky jsou nejlepší latexové matrace nebo velmi vzdušné pružinové matrace. Chybu neuděláte ale ani se studenou nebo línou pěnou, zvlášť pokud je doplněna odvětrávacími kanálky jako třeba v případě matrace FLORA.