Ideální partnerský spánek: pravá strana, levá strana nebo oddělené postele?

Je lepší spát spolu v jedné velké posteli nebo raději odloučeně? Které lůžko obvykle preferují ženy a které muži? Než se rozhodnete, jak to s vaším partnerem vyřešíte, seznamte se s výhodami a nevýhodami, jež společný spánek přináší.

Každou noc spokojeně bok po boku – pro vás stres či realita?

Mnozí si společný život bez jedné velké postele nedovedou ani představit. Před usnutím si povídat o zážitcích z celého dne, přitulit se k partnerovi a spokojeně usínat v náručí... Pro někoho je to pouze záběr z romantického filmu, pro jiného nepostradatelný rituál.

Každodenní vstávání a usínání utužuje a prohlubuje vztah. Ženy se po boku svého muže cítí jistější a bezpečnější. A která strana je pro zdravý spánek lepší? Říká se, že na pravé straně spí pesimisti, na levé spíše optimisti.

Co všechno může narušit váš společný spánek

Společné spaní je sice krásné, ale může přinést i nejrůznější problémy:

  • Chrápání, skřípání zubama či mluvení ze spánku narušuje spánek druhého partnera.
  • Jestliže spí partneři na jedné velké matraci, pohyb se roznáší na obě ložné plochy. Pro spokojený partnerský život doporučujeme spíše dvě samostatné matrace.
  • Ty zároveň řeší i další problém související se společným spaním: obliba různé tuhosti matrace. Všeobecně platí, že muži preferují spíše tvrdší lůžka a ženy měkčí, i když samozřejmě existují výjimky, které toto pravidlo ruší. Je zbytečné dělat kompromisy a ustupovat, praktické řešení se nabízí v podobě partnerských matrací. Každá má jinak tuhou ložnou plochu, takže si oba partneři vyberou tu, která jim vyhovuje. Pouhým otočením tak získají dvě rozdílné tuhosti matrací vedle sebe, aniž by vznikl nepraktický výškový rozdíl.
  • Velký problém může nastat v případě, žejeden z partnerů je noční sova a druhý ranní skřivan, nebo vstávají-li partneři v rozdílnou hodinu. Pohyb v ložnici může narušit klidný spánek toho druhého.

Problémy rozhodně nepodceňujte

I když se na první pohled zdají být tyto problémy malicherné, při dlouhodobém trvání mohou podstatně narušit zdravé spaní a vést k vážným poruchám. Častým řešením je spaní v oddělených místnostech a navštěvování partnerů jen pro milostné hrátky, povídání nebo mazlení.

Týká-li se některý z uvedených problémů i vás, nebojte se o něm říct svému partnerovi, všechno se dá vyřešit. Nemusíte se hned stěhovat do jiné místnosti, ale zdravý a pohodlný spánek si nenechte vzít.