Hluboký spánek jako ze sci-fi filmu je blíže realitě

Viděli jste film Vetřelec, Planeta opic nebo Prometheus, ve kterém lidé cestovali vesmírem v hlubokém spánku ve speciálních komorách? Tak přečkali dlouhá léta a urazili obrovské vzdálenosti, aniž by jejich tělo nějak zestárlo. To všechno jsou zatím jen představy autorů science fiction. Věda ale už udělala první krok k tomu, jak hluboký spánek uvést do života.

NASA možná využije hluboký spánek pro cesty na Mars

Člověk zatím ve vesmíru nejdále cestoval na Měsíc. Taková cesta trvá pár dní a není pro kosmonauty příliš náročná. Pilotovaný let na Mars, který je v pořadí úspěchů v dobývání vesmíru na řadě, však bude trvat asi 180 dní.

Zásoby jídla a vody na tak dlouhou dobu jsou hodně velkou zátěží, pro lidi je navíc tak dlouhý pobyt v uzavřeném prostoru psychicky náročný. NASA tedy nyní investuje do výzkumu využití dlouhodobého hlubokého spánku.

Cílem je uvést posádku do tohoto stavu:

  • nižší tělesná teplota
  • zpomalený metabolismus
  • stav podobný hibernaci u zvířat trvající několik měsíců

Lékaři hibernaci už umí navodit, ale jen na týden

Uvedení lidského těla do umělého spánku, při kterém klesá teplota, už přitom funguje. Lékaři to zvládnou například pomocí speciálního chladicího systému, který nosem přivádí do těla studený plyn. Zatím to ale umí jen na pár dní, maximálně týden.

Při cestě na Mars také bude nutné neustále sledovat tělesnou aktivitu spících cestujících tak, aby bylo možné je v případě ohroženého zdraví zase probudit. A to je pro současnou vědu zatím velkou výzvou.

A co vy? Lákalo by vás prospat půl roku a probudit se na jiné planetě, nebo vám stačí pohodlná matrace?