Chcete lépe spát? Dejte si do ložnice květiny

Někdo tvrdí, že květiny do ložnice nepatří. Údajně nám berou kyslík, který v noci potřebujeme k dýchání. Jiní jsou zase jejich velcí zastánci. Jak je to doopravdy? Vysvětlíme vám to!

Nehrozí, že bychom se během spánku udusili

Je nesporné, že rostliny kolem sebe potřebujeme. Jsou nepostradatelným estetickým prvkem našich interiérů, a hlavně čistí vzduch. Při fotosyntéze, probíhající za světla, přijímají oxid uhličitý, který mění na kyslík. Ten potom dýcháme.

V noci je to však jinak. Rostliny nemají světlo, nemůže probíhat fotosyntéza, takže vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý. Berou nám čistý vzduch, který sami potřebujeme během spaní. Proto je všeobecně rozšířený názor: nemít v ložnici žádné rostliny. Ve skutečnosti se však ničeho bát nemusíme, museli bychom mít místo pokoje arboretum, abychom se museli bát o čistý vzduch.

Vyberte si, která se vám nejvíc líbí

Naše odpověď na otázku: „Mají rostliny v ložnici své místo?“ zní jednoznačně: „ANO“. Tím nemáme na mysli jen květinové dekorace, vonné aromatické olejíčky, anatomický polštář se sójou nebo matraci s potahem z aloe vera. Do ložnice rozhodně patří i živé pokojové rostliny, některé dokonce trochu víc, než ostatní - dokážou pomoci se zdravým spánkem.

  • Tchýnin jazyk

Je pravda, že největší slávu tato rostlina zažila v osmdesátých letech minulého století, přesto je stále dost rozšířená. Zalíbí se vám nejen díky nenáročné péči, ale také pro její užitečnou vlastnost – vydechuje kyslík, takže se nemusíte bát, že se vedle ní v noci udusíte.

  • Aloe Vera

Zázračná rostlina s léčivým gelem, který pomáhá hojit rány. Do ložnice se hodí kvůli výrobě čistého vzduchu i bez slunečních paprsků. Navíc zvyšuje i vlhkost vzduchu, takže je ideální pro astmatiky a alergiky.

  • Jasmín

Jde o stálezenou rostlinu s bílými, výrazně vonícími květy. Už ve starověku věděli, jaké má relaxační účinky. Potvrdily je i současné vědecké výzkumy, které dokázaly její uklidňující vlastnosti zvyšující kvalitu spánku a snížení počtu pohnutí během noci. Navíc pomáhá tlumit úzkost a podráždění.

  • Banánovník

Banány vám na něm asi nevyrostou, ale kapičku, která zvýší vlhkost ve vaší ložnici, na jeho listech objevíte každý den. Je hodně náročný na zálivku.

  • Levandule

Polštářek naplněný sušenými levandulovými květy a listy určitě znáte, ale proč si do ložnice nedat přímo celou rostlinu! Její omamná vůně zklidňuje, přivádí hluboký spánek, a navíc nepustí do ložnice žádného mola.