Alergie na roztoče? Neplaťte zbytečně za léky, pořiďte si novou matraci

Litr tekutin. Tolik za jednu noc člověk vypotí do matrace. Navíc se v matracích zabydlují roztoči, bakterie a plísně. Matrace se tak stávají živnou půdou pro alergeny, které každou noc vdechujete. Proto je nutné matraci po 5 letech vyměnit.


Ač to okem nevidíte, vaše matrace se každou noc plní odpadem. Ať už z vašeho těla, nebo od roztočů. Tito osminozí živočichové se zabydlí v matracích i v těch nejčistějších domácnostech.

Lůžko sdílíte každou noc s miliony roztočů


V jednom gramu prachu z matrace běžného lůžka se přitom ukrývá až 15 tisíc těchto malých škůdců. V celé matraci jich pak najdete stovky tisíc až milionů. V nové matraci se zabydlí už za tři měsíce. A domov je to pro ně přímo ideální.

Člověk jim totiž každou noc poskytuje potravu. Roztoči se živí odumřelými buňkami, které odpadávají z kůže člověka. A protože mají dostatek živin, produkují také odpad. Nenápadný živočich přitom dokáže vyprodukovat výkaly o hmotnosti až 200krát větší, než váží sám.

Právě výkaly spojené s prachem v bytě způsobují u citlivějších lidí alergickou rýmu, kýchání či svědění. U někoho dokonce vyvolají ekzém. Roztoči jsou navíc po pylu druhou nejčastější příčinou alergických reakcí.

Léky na alergii stojí více než nová matrace


Pokud se u vás rozvine alergie na roztoče, připravte se na pořádné výdaje. Čekají vás pravidelné návštěvy lékaře, na které si musíte ve svém nabitém rozvrhu najít čas. Doktor vám navíc na alergii předepíše léky, za které ročně zaplatíte i přes tisíc korun.

Jedinou možností, jak se vyhnout problémům, je pravidelně měnit matraci. Odborníci se shodují, že hygienická životnost matrací je 5 let. Po uplynutí této doby je vhodné rozloučit se se starou matrací i jejími nevítanými hosty a pořídit si novou.

Pokud jste tedy kupovali matraci v roce 2010 nebo dříve, je správný čas vybrat novou. Koupě nové matrace vás přitom vyjde levněji než chození po doktorech a doplatky za léky. Například kvalitní ortopedickou matraci Enigma nyní pořídíte v akci 2 za cenu 1.