7 tipů, jak zařídit dětský pokoj, aby za chvíli neomrzel

Dětský pokoj je pro nápadité rodiče ideální místností, kde se vyřádit. Pokud ale nechcete pokoj co dva roky přestavovat, dejte si na to pozor! Děti rostou neskutečně rychle a sami víte, že každého půl roku je baví jiná pohádka, jiné hry a to samé bude platit se zařízením pokoje. Jak ho tedy zařídit, aby s dětmi držel krok co nejdéle bez velkých úprav?

Investujte do základů, kreativitu předveďte u doplňků

Zařídit dětský pokojíček jako princeznovskou komnatu nebo závodní dráhu je stejně krátkozraké jako zařídit ho „dospělácky“, aby v nezměněné podobě vydržel co nejdéle. Rozvrhněte dětský pokoj tak, aby s postupem času umožňoval jednoduché proměny a přizpůsoboval se aktuálním potřebám a zálibám dítěte. Nebojte se investovat do kvalitního vybavení.

  • Je pokojíček malý? Využijte každý volný kout s na míru navrženým nábytkem, který zajistí dítěti dostatek místa, na vše co potřebuje a bude potřebovat.

Volte přírodní materiály


U vybavení dětského pokoje víc než kde jinde platí, že je by mělo být odolné, snadno udržovatelné a zdravotně nezávadné. Hledejte vybavení z přírodních materiálů, bez použití syntetických a chemických látek.

  • Pro nábytek je nejlepší dřevo, pro textilie bavlna, pro podlahu dřevo, marmoleum nebo vinyl.

Neutrální světlé barvy vám usnadní další výzdobu


Děti sice mají rády výrazné barvy, při hraní i učení je ale rozptylují. Základní malbu i případný koberec vybírejte mezi jednoduchými neutrálními a světlými barvami. Výrazně pestré mohou být doplňky, které snadno obměníte. A zde klidně nechte děti, ať si vyberou, co se jim zrovna líbí.

  • Jakýkoliv bláznivý nápad, který váš potomek vymyslí, můžete na zdech realizovat samolepkami. Kreativitu dítěte podpoří stěna s tzv. chytrou zdí nebo černou tabulovou barvou.

Rozdělte pokoj do funkčních zón


Při zařizování pokoje myslete na to, že by měl mít tři hlavní části – na spaní, na hraní a na učení.

  • Pokud jeden pokojíček sdílí více sourozenců, vytvořte každému v rámci možností co nejvíce soukromí na spaní, aby se děti navzájem nerušily.
  • Malým dětem nechte v pokoji co nejvíce nezastavěného prostoru, ať si mají kde hrát.
  • Učení vyhraďte místo s kvalitním stolem a ortopedickou židlí. Jsou-li děti ještě školkou „povinné“, odložte toto vybavení až na dobu nástupu do školy, čímž dítě získá nové místo pro chystání domácích úkolů.

Nepodceňte postel


Vybavení části pokoje na spaní věnujte speciální pozornost. Odpočinek a kvalitní spánek je zásadní pro dětský vývoj, soustředění a výsledky ve škole. Nepodceňte tedy výběr kvalitní postele a matrace. Postel můžete koupit rostoucí a čas od času vyměnit pouze matraci. Malé dítě ještě tolik neváží, nemusíte se proto bát investovat do levnějších modelů

Nezapomeňte na úložné prostory


Místa na oblečení, hračky, knížky nebo věci do školy není v dětském pokojíčku nikdy dost. Při vybavovaní to mějte na paměti. Řešení úložných prostorů je bezpočet. Každé volné místo vám pomůže maximálně využít chytrý návrh vybavení na míru.

  • Bude v pokojíčku patrová postel? Vytvořte šuplíky pod schody. Máte dostatek prostoru? Položte skříň naležato, i malé dítě tak dosáhne na všechny své poklady.

Zamyslete se nad dostatečným osvětlení


Pro hry i učení je potřeba výkonné osvětlení, které zbytečně nenamáhá a neunavuje oči. Dětské designové lustry jsou často slabé, proto je lepší koupit neutrální výkonné světlo, které bude v pokoji napořád.

Jedno stropní světlo však v pokoji nestačí! Osvětlení je potřeba k psacímu stolu i k posteli na čtení, případně druhé tlumené k usínání.