7 rad pro dobrý spánek dítěte v zimě + 1 tajný tip, který vás zachrání v nouzi

Těšili jste se na usměvavé miminko a místo toho to vaše celé večery jen křičí. S každodenním uspáváním vám pomůžou naše rady a také se dozvíte, jak moc v zimě dítě oblékat na spaní.

1. Svetry do postýlky nepatří

Čím víc vrstev, tím lépe? Úplně to neplatí ani v zimě. Pokud miminko spinká doma v postýlce, rozhodně nemusí být navlečené ve svetru. Právě naopak - jestliže mu bude horko, neusne. Do postýlky stačí košilka a dupačky.

2.Vyvětrejte

Místnost, ve které dítě spí, nepřetápějte. Ideální je teplota kolem 20 stupňů. Před spaním krátce vyvětrejte, ať je v ložnici čerstvý vzduch.

3.Zaveďte pravidelný režim

Od čtvrtého měsíce je vhodné dítě zvykat na pravidelný režim. Nejlepší je ho ukládat k spánku mezi šestou a osmou hodinou večer. Dávejte pozor, ať dítě není přetažené. Potom neusne.

4. Pohlídejte odpolední spánek

Dbejte na to, aby dítě nechodilo spát odpoledne moc pozdě. V 15 hodin by už mělo být vyspané. Jen tak se stihne ještě dostatečně vyřádit a večer dobře usne.

5. Zaveďte večerní rituály

Podle typických rituálů dítě pozná, že se blíží čas spánku a zklidní se. Funguje to však jen v případě, že rituály opakujete pravidelně. Patří mezi ně například koupel a masáž.

6. Zapněte spotřebiče na časovač

Zatímco při odpoledním spánku nevadí běžné ruchy domácnosti, večer mohou děťátko rušit. Proto se vyvarujte hlučných činností. Pokud například perete na noční proud, zapněte časovač, který pračku spustí až za několik hodin.

7. Nakloněná plocha je nejlepší

Důležitá je i správná dětská matrace. Dítě má ležet na mírně nakloněné ploše. Nejvhodnější je, když je hlava o 10 centimetrů výš než nohy. Stačí mít polohovací rošt nebo matraci mírně podložit.

Tip pro nouzové případy

Dítě řve na celý dům a vy ho za žádnou cenu nemůžete utišit? Zkuste mu pustit bílý šum, který většinu dětí velmi rychle zklidní. Prý jim připomíná ruchy, které slýchávaly v děloze.

Vhodné zvuky najdete třeba na Youtube pod hesly white noise, womb sound, womb noise, sleep sound.