5 tipů, jak na podzim bojovat s příznaky alergie a astmatu

Stromy plné barevného listí, pouštění draků nebo sbírání kaštanů. Tak vypadá ideální podzim. Toto roční období si ale neužijí lidé trpící astmatem a alergiemi. Právě na podzim se jim totiž příznaky těchto onemocnění zhoršují. Mezi nejvíce ohrožené skupiny přitom patří děti. Máme pro vás 5 tipů, jak s touto situací bojovat.

1) Pravidelně perte ložní prádlo a závěsy


Nejčastější příčinou alergických reakcí jsou na podzim roztoči, kteří žijí v každé domácnosti i na pracovišti. Nejlépe se jim daří v teple a vlhku, takže je pro ně začátek topné sezony ideální. A protože se často vyskytují v ložním prádle nebo závěsech, zaměřte svou pozornost právě na ně. Odborníci doporučují prát ložní prádlo a závěsy jednou týdně.

2) Zkontrolujte životnost matrace


Roztoči ale neokupují jen vaše ložní prádlo. Ideálním domovem je pro ně vaše matrace. V jedné matraci se jich vyskytuje několik stovek tisíc až milionů. Tito škůdci také produkují výkaly, které ve vaší matraci zůstávají napořád. Proto se experti shodují, že je dobré matraci každých pět let měnit. Dopřejte proto svým dětem například matraci Mimi a sobě matraci Color Visco Wellness s maximálními hygienickými vlastnostmi.

3) Pořiďte si topper


Životnost matrací prodloužíte takzvaným topperem. Ten jednoduše umístíte na vaši matraci, takže zachytí odumřelou kůži a tekutiny, které by se jinak každou noc dostaly do matrace. Roztoči se pak tak snadno ve vaší matraci nerozmnoží, protože nebudou mít dostatek živin. Nákupem topperu navíc zvýšíte komfort spánku.

4) Zvyšte v domě vlhkost


Naše dýchací cesty potřebují pro správnou funkci vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 %. Při mrazivých dnech, kdy hodně topíte, ale klesá vlhkost vzduchu v místnosti jen na 20 %. Sliznice dýchacích cest je tak suchá a nezachytí se na ní prach, alergeny a jiné choroboplodné zárodky. Zvlhčete proto v místnosti vzduch. Ale pozor! Všeho s mírou. Příliš vlhké prostředí totiž zase nahrává rozmnožování roztočů.

5) Hýbejte se


Jedním z nejčastějších mýtů, jak předcházet astmatickým záchvatům a alergiím, je, že máte co nejvíce omezit fyzickou aktivitu, abyste nebyli vyčerpaní. Podle alergologů je ale dobrá kondice pro předcházení astmatických záchvatů klíčová. Zdravé tělo si totiž s útoky poradí lépe než nemocné.

Pokud se budete držet našich rad, nemusíte se vy ani vaše děti alergie bát a můžete si užívat krásy podzimu.