4 tipy pro snadnější usínání

Máte problémy se spánkem? Trávíte často noci převalováním, a ne a ne usnout? Dáme vám několik rad, co dělat nebo nedělat pro to, aby se vám usínalo lépe a váš spánek byl zároveň hlubší a vydatnější.

Pořiďte si kvalitní matraci a polštář

Na nepohodlné posteli se vám nikdy nebude dobře spát, ani snadno usínat. Investujte tedy do kvalitního vybavení vaší ložnice, které vám zajistí zdravý spánek. Výborná volba je například matrace z líné pěny a anatomický polštář.

Naučte se zklidnit mysl

Snad nejčastější příčinou nespavosti je hlava plná starostí. Spoustu lidí na problémy v práci nebo v osobním životě myslí nejvíce právě před spaním. Nedostatek spánku ale ke stresu ještě více přispívá, proto je lepší večer prostě vypnout a jít spát.

Jak na to? Vyzkoušejte soustředění na dech.

  • Sledujte, jak se vaše tělo pomalu nadechuje a dlouze vydechuje.
  • S každým výdechem navíc systematicky uvolňujte jednotlivé části těla.
  • Spánek po chvíli přijde přirozeně sám.

Vyzkoušejte bylinky

Udělejte si před spaním bylinkový čaj! Výborná je meduňka, heřmánek nebo třezalka. Všechny tyto byliny působí příznivě na nervovou soustavu, zbaví vás napětí a zklidní proud vašich myšlenek. Do aromalampy na nočním stolku, na topení nebo na polštář pak nakapejte levandulový olej.

Před spaním se vyvarujte kofeinu (i v podobě černého nebo zeleného čaje) a alkoholu. I když po skleničce vína rychleji usnete, spánek bude lehký a přerušovaný.

Dodržujte spánkový režim

Choďte spát každý den ve stejnou dobu. Tělo si totiž na nezvyklou dobu usínání velmi špatně zvyká. O hodinu dříve nebo i později, než je u vás běžné, se vám zkrátka dobře usínat nebude. Ve stejný čas každý den i vstávejte a začínejte den krátkou rozcvičkou. Zapomeňte na dohánění spánkového deficitu o víkendu, po prospané sobotě budete ještě více unavení než před tím, a navíc večer nebudete vůbec moci usnout!

Ve zkratce představujeme ještě další zajímavé techniky proti nespavosti:

  • paradoxní intence - opakujte si, že za žádnou cenu nesmíte usnout, paradoxně usnete rychleji
  • představa ranního vstávání - před spaním si představte, že jsou čtyři hodiny ráno, vám právě zazvonil budík a vy byste dali vše za to, abyste ještě chvíli mohli spát
  • audioknihy – místo čtení si pouštějte audioknihy, se zavřenýma očima a ve tmě usnete mnohem dříve

Tak dobrou noc.